Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Izet Brazdić je rekao da je 15. juna 1993. godine – odmah po preuzimanju dužnosti predsjednika Ratnog predsjedništva općine – dobio zahtjev iz Stanice javne bezbjednosti (SJB) Kladanj da se “riješi status građana srpske nacionalnosti smještenih u Osnovnoj školi u Stuparima”.

“Taj dokument je potpisao Selman Busnov iz policije i sjećam se da je u dopisu traženo da se Ratno predsjedništvo odredi koji je status tih osoba, koje su tu smještene, kako se sjećam, u dogovoru s Armijom BiH radi njihove lične zaštite”, ispričao je Brazdić.

Prema njegovom iskazu, s obzirom da Ratno predsjedništvo nije učestvovalo u smještanju tih osoba, svjedok je tada odbio da se konkretno izjasni o njihovom statusu.

“Smatrao sam da bi to značilo da preuzimamo odgovornost za nešto u čemu nismo učestvovali od početka… Mi smo odgovorili da je status svih građana, pa tako i onih srpske nacionalnosti, riješen Ustavom i zakonima Republike Bosne i Hercegovine, koji garantuju bezbjednost i slobodu, i tako smo naložili da se postupa prema zakonima”, rekao je Brazdić.

Nekoliko dana kasnije, prema svjedoku, ponovno je iz SJB-a u Ratno predsjedništvo došao dopis kojim se traži da se izvrši mobilizacija građana srpske nacionalnosti iz Stupara, što je također odbijeno.

“Mobilizacija je već izvršena 1992. godine, prema tadašnjoj odluci Ratnog predsjedništva, stoga smo smatrali da je nemoguće da se opet to radi”, pojasnio je Brazdić i dodao da je potom, u saradnji s općinskim komisijama, pomogao da se izvrši razmjena svih osoba srpske nacionalnosti iz Stupara, što se desilo u julu 1993. godine.

Selman Busnov, nekadašnji načelnik SJB-a Kladanj, optužen je skupa sa Safetom Mujčinovićem, Zijadom Hamzićem, Nusretom Muhićem, Ramizom Halilovićem, Nedžadom Hodžićem, Osmanom Gogićem i Kahrom Vejzovićem, bivšim pripadnicima Teritorijalne odbrane (TO) te vojne i civilne policije za nezakonito zatvaranje srpskog stanovništva, kao i premlaćivanje i nečovječno postupanje.

Odgovarajući na pitanja Odbrana, Brazdić je kazao da su građani srpske nacionalnosti smješteni u Stuparima imali “bolje uslove i više hrane od ljudi u Kladnju”.

Suđenje će biti nastavljeno u petak, 5. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu