Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Odbrana prvooptuženog Đelilovića uložila je devet dokaza, među kojima su i krivične prijave, te optužni prijedlozi protiv osoba koje su bile zatočene u “Silosu”.

“Ulažemo krivičnu prijavu protiv Kapetina Predraga iz 1992., optužni prijedlog Okružnog vojnog tužilaštva, te prijavu o privremeno oduzetim predmetima”, kazala je braniteljica Lejla Čović.

Svjedočeći na suđenju 19. juna ove godine, svjedok Kapetina je kazao da je tri i po godine proveo u zatočeništvu u “Silosu”.

Odbrana je uložila i neke od dokumenata koji su predočavani svjedoku Mladenu Veseljaku tokom njegovog svjedočenja. Svjedočeći pred Sudom BiH 17. juna, Veseljak, bivši sudija Okružnog vojnog suda u Zenici, rekao je da je 1993. u Tarčinu sudio zarobljenicima.

Na neke od dokaza Odbrane tužiteljica Zorica Đurđević uložila je prigovor zakonitosti.

Đelilović je, zajedno sa  Fadilom Čovićem, Mirsadom Šabićem, Nezirom Kazićem, Halidom Čovićem, Bećirom Hujićem, Šerifom Mešanovićem i Nerminom Kalemberom, optužen za zločine počinjene u “Silosu”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”.

Prema optužnici, Ðelilović je u to vrijeme bio predsjednik Skupštine opštine, Kriznog štaba i Ratnog predsjedništva opštine Hadžići.

Hujić je, kako smatra Tužilaštvo, bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, a Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici vojne i policijske vlasti.

Odbrana Fadila Čovića uložila je 19 materijalnih dokaza, od kojih su većina dokumenti Okružnog vojnog suda u Zenici.

Suđenje se nastavlja 18. augusta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu