Utorak, 24 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće će izreći presudu nakon što je Ustavni sud BiH ukinuo pravosnažnu presudu, kojom je Ivanović osuđen na 24 godine, i naložio Sudu BiH da donese novu presudu primjenjujući zakon koji je važio u vrijeme izvršenja krivičnog djela, i koji je blaži po počinioca, odnosno krivični zakon bivše Jugoslavije.
S obzirom da je presuda ukinuta, pred Apelacionim vijećem je obnovljen postupak, a Tužilaštvo BiH je u završnoj riječi tražilo da se Ivanoviću izrekne maksimalna zakonska kazna od 20 godina zatvora, dok je Odbrana predložila da se njihov branjenik osudi na kaznu do 10 godina zatvora.
Tužilac Dubravko Čampara je kazao da je jedina adekvatna maksimalna kazna od 20 godina.
“Ne postoji olakšavajuća okolnost na strani Ivanovića, osim da je bio mlad čovjek”, rekao je Čampara.
Petko Pavlović, branilac optuženog Ivanovića, kazao je da Ivanović ne treba biti osuđen na kaznu u trajanju dužem od deset godina.
“Smatram da Apelaciono vijeće na adekvatan način treba razmotriti držanje optuženog tokom suđenja, izuzetno vladenje optuženog u Pritvorskoj jedinici Suda BiH i Kazneno-popravnom zavodu Foča, (…) odnosno da ranije nije osuđivan, i da bio je mlad”, rekao je Pavlović.
Ivanović je u junu 2013. osuđen po Krivičnom zakonu BiH na 24 godine zatvora zbog učešća u zarobljavanju bošnjačkih muškaraca, te u sprovođenju kolone do hangara u selu Kravica, gdje je oko 1.000 zarobljenika ubijeno.
Sud BiH je u maju ove godine obustavio izvršenje kazne Željku Ivanoviću nakon što je Ustavni sud BiH ukinuo presudu.
Najčitanije
Saznajte više
U Srebrenici predstavljen izvještaj o stradanju Roma tokom rata u BiH
Izvještaj o stradanju Roma u ratu, kao i izložba o priznavanju i uključivanju romske zajednice i žrtava proteklog rata u procese tranzicijske pravde predstavljeni su danas u Memorijalnom centru Srebrenica.
Željko Komšić, član Predsjedništva BiH, na otvaranju spomen - obilježja „General Mehmed Alagić Ljiljan - Ljuta greda“ u Memorijalnom kompleksu „Park slobode i mira“. Foto: Facebook
Odbačena krivična prijava protiv Željka Komšića za izazivanje mržnje
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donijelo je naredbu o nesprovođenju istrage protiv Željka Komšića, člana Predsjedništva BiH, koji je prijavljen za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, zbog govora koji je održao prošle godine povodom otvaranja spomenika Mehmedu Alagiću na Vlašiću, potvrdio je za Detektor podnosilac prijave.
Potrebno zaštititi branioce ljudskih prava u Bosni i Hercegovini
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje