Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false BS-LATN-BA X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 “Odgovorno tvrdim da su oni dobrovoljno izašli iz svojih kuća i otišli ka Sarajevu ili Kiseljaku… Niko im nije branio, ali ih niko nije ni tjerao”, kazao je Guzina, koji je u to vrijeme bio komandant jednog od bataljona Ilidžanske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Svjedok je pri tom iskazu ostao i nakon što mu je Haško tužilaštvo predočilo dokument srpskih vlasti Ilidže prema kojem je “dozvoljeno iseljavanje muslimana i Hrvata”.

On je potvrdio da je u jedinici imao šest snajpera, ali je kazao kako “nije tačno da su gađali civile”. Navode optužnice da su snajperisti pod njegovom komandom 26. juna 1994. ranili šesnaestogodišnju Sanelu Muratović, svjedok je nazvao “čistim podmetanjem muslimana”.

On je prihvatio da su civili u gradu stradali, ali kao “kolateralna šteta”, a “ne po naređenju. Dodao je kako te žrtve “nisu mogle biti izbjegnute”.

Guzina je svjedočio na suđenju Ratku Mladiću, bivšem komandantu VRS-a, kojem se, pored ostalog, sudi i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida, te terorisanje stanovništva Sarajeva artiljerijskim i snajperskim napadima.

Svjedok je potvrdio i da je poslije jednog napada novinarima izjavio da je primijenio “novu taktiku – uništimo cijelo mjesto, prije nego što ga zauzmemo”. Međutim, dodao je da je to bilo snažno uporište Armije BiH (ABiH) u kojem nije bilo civila.

Izjavio je i da je zgradu Radio-televizije Sarajevo smatrao “legitimnim vojnim ciljem”, između ostalog i zato što je iz nje poticala “propaganda protiv srpskog naroda”.

Izraz “poturice”, kojim je nazivao bosanske muslimane, rekao je da ne smatra uvredljivim “zato što označava ljude koji su promijenili vjeru”. Guzina je svoje svjedočenje započeo 10. juna.

Suđenje se nastavlja 12. juna.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.