Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Mašović, koji je sa svjedočenjem počeo 15. maja, kazao je tokom unakrsnog ispitivanja da je, kao član Državne komisije za razmjenu, učestvovao u pripremanju spiskova zarobljenika koji su trebali biti razmijenjeni 8. septembra 1992. godine na Kobiljači.
Među zarobljenicima koji su trebali biti razmijenjeni, kako je rekao Mašović, bili su s jedne strane Hadžićani zarobljeni od srpskih snaga, te s druge zarobljenici iz “Silosa“.
“Išao sam pored autobusa i imao sam priliku vidjeti da je u autobusima puno žena i djece… Nije mi dozvoljeno da provjerim spiskove, i to je razlog zašto ta razmjena nije uspjela“, kazao je on.
Mašović je svjedočio na suđenju za zločine počinjene u “Silosu”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, za koje su optuženi Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Mirsad Šabić, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šerif Mešanović i Nermin Kalember.
Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, a Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Odbrana prvooptuženog Đelilovića prikazala je dio videosnimka s razmjene na Kobiljači na kojem se vidi kako jedan od predstavnika srpske strane govori da se od njih traži da razmijene Irfana Musića, koji je zapravo mjesec dana ranije razmijenjen.
“Irfan Musić je i danas nestala osoba. Tvrdnja srpske strane da je on razmijenjen mjesec ranije, i ponukala nas je da pravimo spiskove”, rekao je Mašović, dodavši da se i danas traga za 99 nestalih Hadžićana, uglavnom Bošnjaka.
Mašović je potvrdio i da su porodice zarobljenih Hadžićana zahtijevale da se članovi njihovih porodica razmijene, te da su zbog toga vršile pritisak i na vlasti.
“Žene iz Pazarića i Tarčina su jednom blokirale i međunarodne snage tražeći članove svojih porodica”, kazao je on.
Nastavak suđenja zakazan je za 19. juni.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu