Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Šaban Alić je ispričao da je 1993. godine bio stražar u školi “Musala”, te da je i razgovarao sa zarobljenicima, ali da mu oni nikada nisu rekli ništa o Ibri Maciću.
On je kazao da je jednu ili dvije smjene bio s Macićem i da nije vidio da optuženi maltretira zarobljenike. Tokom unakrsnog ispitivanja, Državno tužilaštvo je Aliću predočilo iskaz iz istrage u kojem stoji da je uvijek bio u suprotnoj smjeni od Macića, na šta je svjedok rekao da je očito došlo do greške.
Tužilaštvo BiH tereti Ibru Macića da je, kao pripadnik Armije BiH (ABiH), od aprila do oktobra 1993. godine učestvovao u mučenjima i seksualnim zlostavljanjima zarobljenika u Osnovnoj školi “Musala” u Konjicu.
Drugi svjedok Macićeve Odbrane Pašan Širbegović, ispričao je da je 1993. godine dijelio hranu u “Musali”.
“Ista hrana je bila i za njih i za nas. Hranu je njima davao njihov čovjek”, kazao je Širbegović. 
Prema Širbegoviću, zarobljenici se nisu žalili da su maltretirani. 
Šemsudin Zećo, treći svjedok Odbrane na ovom suđenju, rekao je da je bio zadužen za obezbjeđenje “Musale”.
“Što se tiče moje smjene, niko nije pravio probleme. (…) Nije Ibro Macić nikada sa mnom bio u smjeni”, kazao je svjedok. 
Zećo je rekao i da nije čuo da je Ibro Macić pravio probleme.
Četvrti svjedok Macićeve Odbrane, Ibrahim Halebić je također bio stražar u Musali tokom 1993. godine. Rekao je da nije primijetio ili čuo da je Ibro Macić bilo šta loše uradio prema zatvorenicima. 
Nastavak suđenja zakazan je za 13. juni.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu