Utorak, 22 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Đorđe Šuvajlo, koji je u junu 1992. godine doveden u “Silos”, ispričao je da je nedugo nakon zatvaranja u taj objekat došla grupa vojnika, koji su išli od ćelije do ćelije i tukli zatočenike.

“Ušli su u moju ćeliju. Mene je tukao mlad vojnik koji nije imao snage da me obori. Stajao sam dok nije došao ozbiljniji čovjek i počeo me tući. Tada sam pao u nesvijest”, rekao je on, dodavši da je i nakon mjesec dana imao jake bolove od tih udaraca.

Svjedok Šuvajlo je kazao da su zatočenici u “Silosu” prilikom ispitivanja tučeni te da su se stražari, naročito na početku, ponašali loše prema njima. Dodao je i da ga je jedne prilike Kalember zvani Buba izveo iz ćelije, nakon čega ga je “tukla mlada vojska”. Odbrana optuženog Nermina Kalembera ustvrdila je da svjedok u ranijim izjavama nije spominjao ime Kalembera.

Za zločine počinjene u “Silosu”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, sudi se Mustafi Đeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću, te Nerminu Kalemberu.

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik u kasarni “Krupa”, Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Govoreći o uslovima u “Silosu”, Šuvajlo je rekao da zatočenici nisu imali dovoljno hrane i vode, a da su neki od njih preminuli u zatočeništvu. Uslovi su se, kako je kazao, poboljšali nakon dolaska Crvenog krsta.

Krajem 1992. svjedok je odveden u “Krupu”, u kojoj su uslovi boravka, kako je naveo, bili malo bolji. Dodao je da je vođen na obavljanje radova na više mjesta, a dok je boravio u Hrasnici, kako je rekao, išao je da kopa tranšeje te je izvlačio tijela mrtvih osoba.

“Vode nas u Butmir, i čuo sam da neko govori: ‘Dajte četvoricu četnika da vade mrtve.’ Bio sam među tom četvoricom. Odveli su nas do livade i rečeno nam je da iznesemo dvojicu poginulih. Vidio sam tad dva zamrznuta leša, jednom je falio dio lobanje”, ispričao je Šuvajlo.

On je kazao i da je u oktobru 1994. odveden kod sudije, koji ga je ispitivao o “nekom udruženom poduhvatu za rušenje BiH”, te da je dobio optužnicu, na koju je napisao žalbu.

“Nakon toga, stražari su me izveli i tukli. Shvatio sam da se moja žalba nije svidjela, pa je tuča naređena”, kazao je on, dodavši da je kasnije potpisao neki dokument kako ne bi bio tučen.

Šuvajlo je razmijenjen u januaru 1996. godine, nakon 1.335 dana provedenih u zatočeništvu.

Nastavak suđenja zakazan je za 5. juni.  

Najčitanije
Saznajte više
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Davor Cilenšek, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Discliplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV BiH) sankcionisan je smanjenjem plate za 10 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu
Žalbu na prvostepenu presudu Državnog suda kojom je sarajevska advokatica Vasvija Vidović osuđena na godinu dana zatvora za sprečavanje dokazivanja, Odbrana će uložiti iz svih žalbenih osnova, potvrđeno je za Detektor.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Optuženi za terorizam negirao krivicu