Petak, 14 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

je vojska namjerno granatirala i snajperisala civile u Sarajevu.

Sladoje, koji je tokom rata bio pomoćnik komandanta bataljona u Ilidžanskoj brigadi VRS-a, ustvrdio je da se ta vojska “isključivo branila” od napada Armije BiH (ABiH) iz grada.

Mladića, tadašnjeg komandanta VRS-a, optužnica tereti za terorisanje civila u Sarajevu dugotrajnim minobacačkim i snajperskim napadima.

U pisanoj izjavi, čiji je sažetak u sudnici pročitao Mladićev branilac Miodrag Stojanović, Sladoje tvrdi i da je ABiH imala položaje u civilnim područjima Sarajeva i da “nije postojao dio grada koji nije imao vojnu formaciju ili objekat”.

Položaji sa kojih je ABiH otvarala vatru bili su “neposredno uz civilne objekte, neki i u njima, kao i u blizini UNPROFOR-a”, precizirao je svjedok. Kada bi VRS uzvratila vatru, “uslijedile bi žalbe da ona gađa civile”.

Sladoje je izjavio da kao oficir VRS-a nikada nije ni dobio ni dao naređenje za napad na civile u Sarajevu. 

On je negirao da su s položaja njegovog bataljona u Nedžarićima 22. januara 1994. bile ispaljene tri minobacačke granate koje su u naselju Alipašino Polje ubile šestoro djece koja su se igrala na ulici.

Sugerisao je da su te granate bila ispaljene sa muslimanskih položaja. Slično objašnjenje Sladoje je dao i za ranjavanje jedne djevojke hicem iz snajperske puške u ljeto 1994. godine.

Dok ga je unakrsno ispitivao tužilac Dermot Groome, Sladoje je precizirao da su to njegove pretpostavke, jer o tim incidentima nije imao neposredna saznanja u vrijeme kada su se dogodili.

Svjedok je prihvatio sugestiju tužioca da nije bilo moguće da VRS puca na ABiH a da pritom ne izloži opasnosti civile u gradu.

“Vjerujem da je tako, ali mi smo morali odgovoriti, jer naši su položaji bili ugroženi. Nismo imali izbora”, rekao je Sladoje, dodavši da je “civile trebalo skloniti kad je djelovala vojska”.

“Kolateralne štete”, prema svjedoku, bilo je zato što su se muslimanske snage “pomiješale s civilima”, a isto se dešavalo i na srpskoj strani. 

Svog drugog svjedoka Mladićevi branioci će pred sudije izvesti sutra, 20. maja.

Najčitanije
Saznajte više
NSRS usvojila Nacrt Ustava i zakon o zaštiti ustavnog uređenja kojim se uvodi VRS
Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava Republike Srpske, kojeg su poslanici Narodne skupštine dobili sat vremena prije posebne sjednice, a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH, te uvodi Vojska Republike Srpske, usvojen je nakon višesatne rasprave.
Sena Hamzabegović u uređenom zahtjevu od BiH potražuje 27.000 KM
Na ročištu u ponovljenom postupku po tužbi Sene Hamzabegović protiv Bosne i Hercegovine, nakon što je oslobođena optužbi za finansiranje terorizma, njen punomoćnik je precizirao zahtjev, koji sada iznosi skoro 27.000 KM za naknadu materijalne štete.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi