Nedjelja, 11 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

koji tretiraju zločine seksualne prirode.

Direktorica BIRN-a BiH Anisa Sućeska-Vekić predstavila je rezultate dosadašnjeg osmogodišnjeg rada organizacije, ističući kako BIRN istovremeno radi kao medij, zagovaračka organizacija, te kao servis za trening medija i pravosudnih institucija. 

“Kao medij, mi izvještavamo o svim suđenjima za ratne zločine i procesu tranzicijske pravde kroz naš web portal, te radio i TV emisije. Naše zagovaračke aktivnosti se ogledaju u kampanjama, od kojih je posljednja bila kampanja ‘Stop cenzuri o ratnim zločinima’, koja se bori protiv anonimizacije sudskih odluka. Konačno, mi radimo treninge medija i pravosudnih institucija u lokalnim zajednicama da bismo olakšali njihovu saradnju”, rekla je Sućeska-Vekić.

Na sastanku kojem su prisustvovali predstavnici pravosuđa i međunarodnih organizacija u BiH razgovarano je o izazovima tužilaštava i sudova u procesuiranju preostalih istraga za ratne zločine, od kojih se veliki broj odnosi na neprocesuirane predmete silovanja i seksualnog zlostavljanja. 

Sućeska-Vekić je kazala da je upravo zbog marginalizacije žrtava seksualnih zločina u ratu, kao i stigme koju proživljavaju u društvu, BIRN BiH odlučio da u naredne tri godine stavi fokus svog rada upravo na ovaj problem. 

“Žrtve zločina seksualne prirode u ratu žive na rubu egzistencije. One su osuđene od društva i države… Postoji zid šutnje oko njih i potrebno je da se više govori o teškom stanju u kojem se nalaze. Veliki problem je manjak informacija kod žrtava o tome kako mogu pristupiti tužilaštvima. Zbog toga je jedan od ciljeva našeg rada ohrabrivanje žrtava da svjedoče”, rekla je glavna urednica BIRN-a BiH Erna Mačkić. 

U okviru trogodišnje strategije, BIRN BiH namjerava napraviti na svojoj stranici specijaliziranu bazu podataka svih pravosnažno okončanih predmeta ratnog zločina seksualne prirode, kao i edukativni film koji će govoriti o problemima preživjelih žrtava silovanja, a koji će istovremeno rekonstrukcijom sudskog procesa pozivati žrtve da svjedoče.

Predstavnik Outreach ureda pri Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju u Sarajevu Almir Alić je kazao da postoji inicijativa da se BIRN-ova baza podataka objavi pri informativnim centrima Tribunala sa arhivom ove institucije. 

Zamjenica šefa misije holandske ambasade u BiH Ellen Van Reesch je rekla da bi organizacije civilnog društva koje imaju ekspertsko znanje, poput BIRN-a, trebale biti dio Strukturalnog dijaloga o reformi pravosuđa BiH i EU.

Manuela Hodžić, glasnogovornica Suda BiH, podržala je novu strategiju BIRN-a BiH, te kazala da je Državni sud spreman na saradnju po ovom pitanju.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve