Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Ešref Čaušević je ispričao da je 1993. došao na područje Tarčina, gdje je počeo raditi kao ljekar. Dodao je da je te godine dobio naredbu da radi u ambulanti u “Silosu”.

“Otišao sam do uprave zatvora. Ne sjećam se ko je tu bio, jer te ljude nisam ni znao. Mi smo se dogovorili da ja tu dolazim dva puta sedmično, a ako bude potrebe, i mimo toga”, rekao je on.

Svjedok je dodao i kako je tada otišao do prostorija u kojima su bili zatvorenici kako bi im se predstavio.

“Nikog od tih lica nisam poznavao. Neki su mi izgledali nešto mršaviji, po izgledu i garderobi neki možda zapušteniji”, kazao je on, dodavši da su tako izgledali i drugi ljudi koji nisu bili zatvorenici, jer je na tom području vladala glad i razne zarazne bolesti.

Čaušević je naglasio kako u “Silosu” nije bilo teško bolesnih osoba.

“Nije bilo nešto bolesnih ljudi, uglavnom su im se davali analgetici (…) Ja sam davao i preporuke ako čovjeka treba voditi na daljnje preglede, pisao im poštede, preporuke za pojačanje ishrane ako bi neko rekao da je hrana slaba”, kazao je svjedok.

Na pitanje da li je zapazio tragove fizičkog maltretiranja zatvorenika, Čaušević je rekao da nije, te da mu to niko od zarobljenih nije kazao.

“U ambulanti u ‘Silosu’ radila je medicinska sestra koja je bila zadužena za davanje terapija. Radila je i druge medicinske usluge kad ja nisam bio tu”, rekao je on.

Čaušević je svjedočio na suđenju za ratne zločine počinjene u “Silosu”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, za koje su optuženi Mustafa Đelilović, Fadil Čović, Mirsad Šabić, Nezir Kazić, Bećir Hujić, Halid Čović, Šerif Mešanović, te Nermin Kalember.

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika “Silosa”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, vojne i policijske vlasti.

Nastavak suđenja naknadno će biti zakazan.

Najčitanije
Saznajte više
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac
Polaganjem cvijeća, formiranjem kolone, te prigodnim vjerskim programom u subotu 24. maja će biti obilježena 33. godišnjica napada na Kozarac kod Prijedora.