Srijeda, 19 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Državno tužilaštvo je najavilo da će tokom dokaznog postupka pozvati 70 svjedoka, te uložiti preko 500 materijalnih dokaza.

Tužiteljica Vesna Ilić je kazala da je Optužbi za dokazni postupak potrebno 35 radnih dana.

Tužilaštvo BiH tereti Savu Tepića, Dragoslava Bojića, Duška Vujičića, Duška Maksimovića, Radojka Keverovića, Radu Škorića i Iliju Kurušića da su od maja 1992. do kraja te godine učestvovali u progonu Bošnjaka i Hrvata iz njihovih kuća na području Kotor-Varoši.

Tepić je, kako je navedeno u optužnici, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti i član Kriznog štaba opštine Kotor-Varoši, Bojić komandir Stanice milicije, Vujičić aktivni milicioner, Maksimović, Škorić i Keverović rezervni milicioneri, dok je Kurušić bio pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Odbrane sedmorice optuženih nisu iznosile svoj plan izvođenja dokaza na statusnoj konferenciji.

Predsjedavajući sudija Zoran Božić je naveo da je Državno tužilaštvo uputilo i prijedlog za prihvatanje činjenica utvrđenih u tri postupka pred Haškim tribunalom.

Ovom prijedlogu usprotivile su se Odbrane optuženih, a Vijeće je kazalo da će donijeti odluku o njemu naknadno.

“Naš Zakon o krivičnom postupku ne poznaje termin utvrđene činjenice. To što su neke činjenice utvrđene pred Haagom je sasvim druga priča. (…) Prihvatanjem tih činjenica se krše načela optuženih na pravično suđenje”, rekao je Milan Romanić, branilac optuženog Bojića.

Optužnica protiv Tepića, Bojića, Vujičića, Maksimovića, Keverovića, Škorića i Kurušića potvrđena je 21. januara, a optuženi se brane sa slobode.

Najčitanije
Saznajte više
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Dodik i Stevandić poručili da će nastaviti s provođenjem zakona koje je donijela NSRS
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić vratio se u Banjaluku iz Srbije iako je za njim te predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i premijerom entiteta Radovanom Viškovićem raspisana potjernica zbog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH za saslušanje. Jutros se s Dodikom sastao u Banjaluci, odakle su poručili da nastavljaju provoditi politike koje je usvojila Narodna skupština.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku
Potvrđena optužnica protiv Jure Čalušića za zločine u Odžaku