Petak, 23 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U Sudu su kazali da je Đurić ovaj zahtjev podnio 26. novembra prošle godine.

Đurić je u augustu 2013. pravosnažno osuđen zbog učešća u ubistvima zarobljenih muškaraca bošnjačke nacionalnosti u Kravici i prisilnom premještanju civilnog stanovništva s područja Srebrenice u julu 1995. godine.

On je osuđen da je ove zločine počinio kao komandir čete Centra za obuku na Jahorini Specijalne brigade policije Republike Srpske, a s njim je na 32 godine osuđen i Duško Jević, nekadašnji komandant ovog centra.

Zakon o krivičnom postupku (ZKP) BiH omogućava ponavljanje pravosnažno okončanog postupka, između ostalog, u slučaju da se dokaže da je presuda zasnovana na lažnom iskazu, da je donesena uslijed krivičnog djela sudije ili osobe koja je vršila istražne radnje, te ukoliko se iznesu nove činjenice ili dokazi.

U jednoj od ranijih izjava za BIRN, Đurićev branilac Miodrag Stojanović je rekao da je zbog pogrešne primjene krivičnog zakona podnio prijedlog za ponavljanje postupka Sudu BiH i apelaciju Ustavnom sudu BiH.

Zbog progrešne primjene zakona, Ustavni sud je do sada ukinuo presude i prekinuo izdržavanje kazne zatvora za 15 osoba koje su osuđene za genocid i druge zločine počinjene na području BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Genocid u Srebrenici – zločin koji se najčešće negira u Srbiji
Negiranje i iskrivljavanje činjenica o genocidu u Srebrenici najčešći je oblik institucionalnog negiranja ratnih zločina u Srbiji, navodi se u izvještaju Inicijative mladih za ljudska prava Srbije (YIHR).
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac
Polaganjem cvijeća, formiranjem kolone, te prigodnim vjerskim programom u subotu 24. maja će biti obilježena 33. godišnjica napada na Kozarac kod Prijedora.