Četvrtak, 17 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok Aziz Fišo, bivši član Kriznog štaba općine Hadžići, kazao je da su od Srba zarobljenih tokom sukoba na Prehulji dobili saznanja da srpsko stanovništvo s tog područja ima veliku količinu oružja.

Svedok je dodao da su nadležni organi donijeli odluku da se svim građanima oduzme oružje, a ne samo Srbima.

 “Imao sam informaciju i o formiranju odreda i drugih organizacionih stvari”, rekao je on.

Odbrana prvooptuženog Mustafe Đelilovića je prikazala videosnimak na kojem policajac Refo Tufo govori da je zbog velike količine oružja na ovom području formiran zatvor.

Svjedok Fišo je potvrdio ove navode, te je kazao da je Tufo odluku o smještanju zarobljenika u “Silos” donio spontano, jer na tom području nije bilo više sigurnih objekata, kao i da se hiljade izbjeglica nisu imale gdje smjestiti.

“Mi u Ratnom predsjedništvu se nismo bavili stanjem u ‘Silosu’. Nismo imali sumnju da se tamo ne postupa ljudski, a onda i ostalo”, rekao je Fišo, dodavši da je pitanje “Silosa“ bilo teško riješiti zbog pritiska porodica nestalih Hadžićana koje su se protivile razmjeni srpskih zarobljenika dok se članovi njihovih porodica ne nađu.

Odgovarajući na pitanja Tužilaštva BiH 2. aprila, svjedok je istakao da nema saznanja o zlostavljanju zatvorenika u “Silosu” i školi “9. maj”.

Za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj” sudi se Mustafi Ðeliloviću, Fadilu Čoviću, Mirsadu Šabiću, Neziru Kaziću, Bećiru Hujiću, Halidu Čoviću, Šerifu Mešanoviću i Nerminu Kalemberu.

Oni su optuženi su da su u periodu od maja 1992. do januara 1996. godine učestvovali u udruženom zločinačkom poduhvatu, u okviru kojeg su počinili zločine nad civilima i ratnim zarobljenicima u više objekata na području općine Hadžići.

Na ovom suđenju Tužilaštvo je kazalo kako ostaje kod mjera zabrane koje je Sud BiH ranije odredio optuženima. Odbrane su se usprotivile, tražeći da se mjere zabrane ukinu ili bar ublaže.

Nakon što su Odbrane iznijele svoja obrazloženja, tužiteljica Zorica Đurđević je rekla da se slaže da se optuženima omogući kretanje na području Kantona Sarajevo.

Suđenje se nastavlja 8. maja. 

Najčitanije
Saznajte više
Direktor OSA-e odbio odgovoriti je li bio s Dodikom u vozilu
Direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Bosne i Hercegovine Almir Džuvo izjavio je pred Zajedničkom komisijom za nadzor nad radom OSA-e da je Agencija postupala zakonito pri dovođenju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika pred Državni sud, ali nije odgovorio na pitanje da li je lično bio s njim u vozilu, prenijeli su članovi Komisije nakon sjednice.
Perduvu Republika Srpska zbog diskriminacije dužna isplatiti 17.000 maraka
Osnovni sud u Banjaluci donio je prvostepenu presudu u korist Ozrena Perduva, aktiviste grupe “Pravda za Davida” koji je tužio Republiku Srpsku zbog diskriminacije, te naredio da mu se isplati nematerijalna šteta u iznosu od 17.000 maraka i zabranjuje daljnja diskriminacija.
Oslobođeni za zločine u Zecovima tuži BiH
Mehmedagić: Ne sjećaju se studenta Osmana Mehmedagića