Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Ne mogu da dišem”, rekao je Hodžić, nekadašnji pripadnik odreda “Zulfikar” Armije BiH (ABiH).

Prije prekida suđenja, svjedočeći u svoju korist, Bojadžić, nekadašnji zamjenik komandanta odreda “Zulfikar”, ispričao je gdje je bio prije 16. aprila 1993. godine, kada su počinjena ubistava Hrvata u Trusini.

Optuženi, koji je sa svjedočenjem počeo 24. marta ove godine, kazao je da je 12. aprila 1993. sa tadašnjom djevojkom bio na svadbi svog komandanta Zulfikara Ališpage.

“Bio sam kum. U Tarčinu je bila svadba”, dodao je optuženi.

Oko podneva tog dana, kako je naveo, otišli su u Jablanicu, gdje su također slavili, a potom su se vratili u Tarčin.

“Ja sam tu prenoćio sa svojom djevojkom”, rekao je Bojadžić i dodao da su 13. aprila 1993. godine nastavili u kuću dolaziti Ališpagini poznanici.

Zajedno s Bojadžićem i Hodžićem, za zločine u Trusini sudi se i Mensuru Memiću i Dževadu Salčinu, također bivšim pripadnicima odreda “Zulfikar”, te Senadu Hakaloviću, nekadašnjem vojniku brigade “Neretvica” ABiH.

Bojadžić je optužen da je naredio vojnicima da napadnu Trusinu i navodno izdao naredbu da niko u selu ne smije ostati živ, te je sredstvom veze s obližnjeg brda rukovodio napadom. 

Sud BiH je nedavno odvojio postupak protiv Zulfikara Ališpage zbog njegove bolesti.

Bojadžić će svjedočenje nastaviti 28. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.