Nedjelja, 3 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optužnicom, koju je Sud BiH potvrdio 18. februara, Marić se tereti da je od novembra 1992. do oktobra 1993. godine vršio progon učestvujući u ubistvima, mučenju i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad bošnjačkim stanovništvom.

Na teret mu je stavljeno da je naredio jednom pripadniku HVO-a da ubije bolesnog starca, te da je lično krajem ljeta 1993., zajedno s nekoliko neidentifikovanih pripadnika HVO-a, iz Srednjoškolskog centra u Prozoru izveo šest civila Bošnjaka, kojima se od tada gubi svaki trag.

Marić je uhapšen u septembru prošle godine, od kada se nalazi u pritvoru.

Njemu će u narednom periodu početi suđenje.

Najčitanije
Saznajte više
Institucije Crne Gore prekidaju saradnju s rehabilitacionim centrom “Vilina vlas”
Sindikat prosvjete Crne Gore prekinuo je saradnju s rehabilitacionim centrom “Vilina vlas” u Višegradu i uklonio ga iz ponude turističke agencije “Prosvjeta”, čiji je osnivač, naveli su iz Centra za građansko obrazovanje (CGO) i Udruženja za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) iz Bosne i Hercegovine.
Naredne sedmice počinje obnovljeno suđenje za zločine u Čajniču
Početak obnovljenog suđenja Ramizu Durakoviću za zločine počinjene na području Čajniča počinjene 1993. zakazan je za narednu sedmicu, potvrđeno je za Detektor.
Državni parlament bez dogovora o evropskim zakonima
Jovica Stanišić zatražio prijevremeno puštanje na slobodu