Petak, 3 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optuženima će, s obzirom da su se izjasnili da nisu krivi, u narednom periodu početi suđenje.

Bjelice i Tripkovića optužnica tereti da su, kao pripadnici Vojske Republike Srpske, u augustu 1992. učestvovali u ubijanju i mučenju civila bošnjačke nacionalnosti koji su bili zatvoreni u prostorijama Osnovne škole “Miladin Radojević” u Kalinoviku.

Tripkovića je Sud BiH u julu 2011. osudio na osam godina zatvora zbog silovanja i ubistva počinjenih 1992. u Foči.

Bjelice se brane sa slobode.

Najčitanije
Saznajte više
Oslobađajuća presuda Asimu Sarajliću, Sabahudinu Delaliću i Muhamedu Šehoviću
Nakon obnovljenog suđenja, Općinski sud u Sarajevu donio je prvostepenu presudu kojom su Asim Sarajlić, Sabahudin Delalić i Muhamed Šehović oslobođeni odgovornosti za davanje dara i drugih oblika koristi.
Međunarodna naučna konferencija”Kirminalistika kriminologija i sigurnosne studije u 21. stoljeću”. Foto: Detektor
Nauka kao stub razvoja društva i alat za borbu protiv stranih uticaja i sigurnosnih prijetnji
Vidljiv uticaj Rusije kroz medije i političke instrumente na zemlje Zapadnog Balkana, među kojima je i Bosna i Hercegovina, te upitna sigurnost graničnih prelaza zbog manjka graničnih policajaca samo su neki od izazova na kojima treba raditi i akademska zajednica kroz obrazovanje i razvoj kritičkog mišljenja, poručeno je s Međunarodne naučne konferencije u Sarajevu.