Ponedjeljak, 30 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon što je Odbrana završila dokazni postupak, tužiteljica Vesna Ilić je planirala saslušanje novih svjedoka i uvođenje dokaza. Ovome se usprotivila Odbrana Džeke, optuženog za zločine počinjene nad Hrvatima u selu Trusina kod Konjica i u Jablanici. 
Svjedok Safet Haketa, kako je rekla Ilić, trebao je svjedočiti na okolnosti vožnje dvojice ranjenika iz sela Parsovići, koje se nalazi nedaleko od Trusine, do ratne bolnice Suhodol u Tarčinu kod Hadžića.
Svjedočeći u svoju korist, Džeko je rekao da je iz Trusine dovezao dvojicu ranjenika do obližnjih Gostovića, gdje im je pružena prva pomoć, a potom iz Parsovića do Suhodola.
Džeko, nekadašnji pripadnik odreda “Zulfikar” Armije BiH (BiH), optužen je da je 16. aprila 1993. godine sudjelovao u strijeljanju nekoliko Hrvata u Trusini. Prema ranijim svjedočenjima, strijeljanje se dogodilo poslije ranjavanja dvojice pripadnika odreda “Zulfikar”.
Odbrana smatra da Tužilaštvo BiH u ovoj fazi postupka ne može pozvati svjedoka od kojeg je odustalo tokom izvođenja dokaza.
Kao drugog svjedoka Tužilaštvo je planiralo saslušati Vahida Karavelića, koji je u prvoj polovini 1993. godine bio zamjenik komandanta Prvog korpusa ABiH.
On je trebao dati iskaz na okolnosti podređenosti odreda “Zulfikar”, nakon što je Odbrana uložila dokument da je prije zločina u Trusini iz Štaba Vrhovne komande bio prebačen u Prvi korpus. Tužilaštvo BiH tvrdi da je odred “Zulfikar” u vrijeme zločina u Trusini bio podređen Štabu Vrhovne komande.
“Tužilaštvo je bilo dužno da ono što tvrdi u optužnici i potvrdi provođenjem dokaza”, rekla je Edina Rešidović, Džekina braniteljica.
Prema Sudskom vijeću, svjedočenje Karavelića nije relevantno za dešavanja u Trusini. Sudsko vijeće dozvolilo je Tužilaštvu BiH uvođenje dvaju dokaza.
Suđenje se nastavlja za dvije sedmice, 4. marta.
Najčitanije
Saznajte više
Mogu li nadležni u Prijedoru krivično odgovarati za pomaganje ratnih zločinaca?
Pomaganje osuđenih ratnih zločinaca, prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine, predstavlja krivično djelo, a Državno tužilaštvo bi, po službenoj dužnosti, trebalo reagovati na činjenicu da je Gradska uprava Prijedor odobrila isplatu pomoći osuđenima za zločine počinjene u selu Zecovi, smatraju sagovornici Detektora.
Pozivi za strožije kažnjavanje napada i govora mržnje u Mostaru
Iako je jasno da Mostar ima problem s nasilnim incidentima i govorom mržnje koji se često vežu za navijačke grupe, ponavljanje ovakvih incidenata bez brzog i adekvatnog odgovora pravosudnih institucija stvara dojam nekažnjivosti, i pored toga što su ova krivična djela lako dokaziva.
Preminuo optuženi za zločine u Žepču
Skoro 300 nedostupnih za ratne zločine
Mržnja s tribina u Širokom Brijegu posljedica nereagovanja institucija