Članak

Rok za zadržavanje bio 72 sata

6. Februara 2014.00:00
Svjedok Rifet Čardaković je rekao na suđenju za zločine počinjene na području Hadžića da je prilikom ispitivanja zatočenika u “Silosu” saznao da neki od njih imaju oružje.

This post is also available in: English

Svjedočeći u korist Tužilaštva BiH, Čardaković je ispričao da je polovinom 1992., zajedno sa grupom policajaca, otišao u Tarčin kako bi uzeo izjave od zatočenih Srba.

“Ranije sam čuo da su kod nekih zarobljenih lica nađeni spiskovi o naoružanju. Nas je interesovalo da li imaju oružje, kako su ga dobili, od kada je počelo naoružavanje. Saznali smo da je to počelo još krajem 1991. godine”, rekao je svjedok.

On je naveo i kako sve osobe koje je ispitivao u “Silosu” nisu imale oružje, te da su sačinjeni spiskovi o tome ko jeste a ko nije imao.

“Neka lica su negirala da imaju oružje, da bi nakon toga policija na terenu pronalazila oružje”, kazao je Čardaković, dodavši da prilikom ispitivanja nije korištena sila niti je vidio povrede na zatočenicima.

Za zločine počinjene u logoru “Silos”, kasarni “Krupa” i Osnovnoj školi “9. maj”, Tužilaštvo BiH tereti Mustafu Ðelilovića, Fadila Čovića, Mirsada Šabića, Nezira Kazića, Bećira Hujića, Halida Čovića, Šerifa Mešanovića i Nermina Kalembera.  

Prema optužnici, Hujić je bio upravnik i zamjenik upravnika logora “Silos”, a iste funkcije obavljao je i Halid Čović. Mešanović je bio jedan od zamjenika upravnika u “Silosu” i upravnik logora u kasarni “Krupa”, Kalember stražar u “Silosu”. Ostali su bili pripadnici civilne, policijske vlasti i vojne vlasti.

Svjedok je naveo kako je čuo da se sve osobe “odlukom Ratnog predsjedništva nalaze u izolaciji”, ali da on tu odluku nije vidio. Odbrane su ustvrdile da je izolacija prema nekim osobama bila određena zbog “neprijateljskog djelovanja”.

“Lica kod kojih je pronađeno oružje mogli smo po zakonu držati 72 sata u pritvoru ili predati istražnom sudiji. Ali tada na tom području nije bilo suda niti se moglo ići u drugi sud jer je sve bilo u blokadi. Kasnije su došle sudije iz Zenice”, rekao je on.

Na pitanje Sudskog vijeća koliko je u “Silosu” bilo zatočenika, svjedok je odgovorio kako misli da ih je bilo oko 150, ali da nije siguran. Kazao je da je tada upravnik “Silosa” bio Bećir Hujić.

Dugi svjedok koji je danas došao na Sud BiH nije salušan, jer je Sudsko vijeće kazalo da ga ne bi stigli ispitati.

Suđenje se nastavlja 20. februara.

Selma Učanbarlić


This post is also available in: English