Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

U podnesku Lukićeve Odbrane Haškom tribunalu se navodi da bi pravosnažna presuda iz decembra 2012. godine – kojom je osuđen na doživotni zatvor – trebala biti preispitana, s obzirom da je u proteklom periodu pribavio iskaze četiri nova svjedoka.

“Lukić traži da Žalbeno vijeće dodijeli predmet novom Sudskom vijeću, koje će razmotriti nove iskaze i ocijeniti njihovu kredibilnost, kao i mogući uticaj na presudu”, stoji u podnesku Lukićeve Odbrane.

Prema navodima u podnesku, dva svjedoka su očevici ubistava Bošnjaka na Drini i tvornici “Varda” u junu 1992. godine – za šta je Lukić osuđen – a koji tvrde da ga nisu vidjeli tog dana.

Druga dva svjedoka će, kako se dodaje, svjedočiti da Lukić nije učestvovao u spaljivanju civila u kućama u Pionirskoj ulici i na Bikavcu 14., odnosno 27. juna 1992.  godine, gdje je ubijeno blizu 120 žena, djece i starijih.

Suđenje Milanu Lukiću i njegovom rođaku Sredoji Lukiću počelo je 2006., a prvostepena presuda donesena je 2009. godine. Tom presudom, Milan je osuđen na doživotni zatvor, a Sredoje na 30 godina zatvora.

Nakon žalbenog postupka, donesena je konačna presuda kojom je Milanu Lukiću potvrđena kazna, a Sredoji Lukiću je smanjena na 27 godina zatvora.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu