Srijeda, 30 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Milojica je opisao incident koji se desio 22. maja 1992. u selu Hambarine kod Prijedora, a kojim su, po Karadžićevoj Odbrani, počeli sukobi u toj opštini.

Po optužnici, srpske snage su od 23. maja sprovele operaciju “čišćenja” područja oko Hambarina, ubile određeni broj Musilmana, a hiljade mještana protjerale ili zatvorile u logor Omarska, gdje su nad njima činjeni zločini.

Milojica je izjavio da je, kao vojnik na odsustvu, zajedno sa petoricom drugova, automobilom prolazio kroz Hambarine, kada su ih na kontrolnom punktu zaustavile muslimanske snage.

Poslije kraćeg razgovora o predaji oružja, na Srbe u automobilu je, po Milojicinom iskazu, otvorena vatra. Trojica su ubijena, a trojica, uključujući i svjedoka, teško ranjena.

U unakrsnom ispitivanju, tužilac Amir Zec sugerisao je da su srpski vojnici prethodno odbili da na zahtjev Muslimana predaju oružje. Svjedok je odgovorio da to nije tačno.

Milojica je potvrdio da je jedan od muslimanskih vođa sa punkta, Aziz Ališković, kasnije uhvaćen i ubijen, a njegovo tijelo javno izloženo.

Tužilac Zec prikazao je film na kojem srpski vojnici sjede i, uz muziku, piju pivo u blizini Ališkovićevog leša, govoreći: “Nije svaki dan Aziz ovdje – samo danas u vašem gradu”.

Milojica nije mogao da na snimku prepozna Ališkovića, rekavši da je “drugačije izgledao”.

Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske (RS), optužen je za progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština, uključujući i prijedorsku, imao razmjere genocida.

Kredibilitet svjedoka tužilac Zec nastojao je da naruši i ukazivanjem da je on bio umiješan u ubistvo katoličkog sveštenika u Ljubiji.

Citirao je Milojicinu izjavu datu Vojnoj policiji RS-a, da je sa drugim vojnicima bio prisutan kada je sveštenik opljačkan i odveden do ljubijskog rudnika, gdje ga je Ivica Pavlović ubio hicima iz Milojicine puške.

Milojica je u sudnici negirao tu izjavu, iako je potvrdio da je na njoj njegov potpis.

Upitan šta se stvarno desilo, opisao je da je bio u automobilu iz kojeg je Pavlović izveo sveštenika, odveo ga “stotinjak metara dalje” i pucao u njega.

“Mi uopšte nismo bili tu, blizu njega… Nije tačno da je pucao iz moje puške, ja tada uopšte nisam imao pušku, bio sam na bolovanju poslije Hambarina”, tvrdio je Pavlović.

Karadžiću, koji je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, suđenje će se nastaviti u ponedjeljak, 3. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Centar za sigurni internet. Foto: Detektor
Dan sigurnijeg interneta: Online prostor još uvijek bez sistemskog rješenja
Centar za sigurni internet prepoznao je važnost digitalnog opismenjavanja djece, te kroz svoje radionice organizuje i takmičenja na Dan sigurnog interneta kako bi se skrenula pažnja na sve veće izazove i opasnosti s kojima se djeca i mladi susreću u online prostoru.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje
Odbrana Vojina Pavlovića zatražila je u završnoj riječi da se optuženi oslobodi krivice za izazivanje mržnje, nakon čega je izricanje presude najavljeno 22. maja.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara