Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kao razloge za određivanje mjera zabrane, tužilac Seid Marušić je naveo opasnost od uticaja na svjedoke i mogućnost Šekarićevog bjekstva. 
“Obraćali su nam se nakon istrage zaštićeni svjedoci S-2 i S4, koji su istakli da im je optuženi prijetio, i sačinjena je službena zabilješka”, kazao je Marušić.
Borislav Jamina, branilac optuženog, rekao je kako “nikakvih prijetnji od strane optuženog nije bilo” kada su u pitanju zaštićeni svjedoci.
U optužnici, koju je Tužilaštvo BiH podiglo u decembru prošle godine, stoji da je Šekarić od aprila 1992. i tokom 1993. vršio progon nesrpskog civilnog stanovništva na političkoj, vjerskoj, nacionalnoj i kulturnoj osnovi. 
Šekarić, nekadašnji pripadnik Teritorijalne odbrane (TO) i paravojne formacije pod nazivom “Osvetnik”, optužen je za ubistva, mučenja, silovanje i druga nečovječna djela.
Tužilac Marušić je zatražio da optuženi ne napušta mjesto boravka u Sarajevu i Goraždu te da se javlja u policijsku stanicu u Istočnom Sarajevu.
Sudija Davorin Jukić je kazao kako je nejasan prijedlog Tužilaštva, nakon čega se tužilac ispravio i rekao da je greška u zahtjevu, i da se optuženi treba javljati u policijsku stanicu u Sarajevu, a ne u Istočnom Sarajevu.
Odbrana je zatražila da se zahtjev za određivanje mjera zabrane odbije, jer “nema razloga da se optuženom ograničava sloboda kretanja”. 
Tužilac je tražio i da se optuženom zabrani putovanje, te da mu se oduzmu lične isprave, nakon čega je sudija Jukić upitao zašto mjere zabrane, uključujući i ove, nisu ranije zatražene.
“To znači, tužioče, da je on nakon istrage mogao komotno da putuje gdje je htio i mogao je da kontaktira zaštićene svjedoke?”, upitao je sudija. Na to je Marušić potvrdno odgovorio.
Sud BiH će odluku o ovom zahtjevu donijeti naknadno.
Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu