Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Nažalost, sad sam dobio informaciju da je moj branjenik umro”, kazao je Fadil Abaz.

Sutkinja Minka Kreho je rekla da se razdvaja postupak protiv Aganovića u odnosu na ostalu šestoricu osumnjičenih, a da će, nakon što bude pribavljen dokaz, postupak protiv njega biti obustavljen.

Na ročištu je razmatran prijedlog Tužilaštva BiH za određivanje mjera zabrane šestorici osumnjičenih za zločine počinjene u Rogatici, čemu se Odbrana usprotivila.

Tužilac Mirza Hukeljić je kazao da traži mjere zabrane putovanja, napuštanja mjesta boravišta i sastajanja osumnjičenih između sebe i sa svjedocima. 

“Tužilaštvo nije našlo okolnosti koje upućuju na opasnost od bjekstava (…) Mjera napuštanja boravišta najprigodnija je mjera obezbjeđenja prisustva u toku trajanja  pretresa”, rekao je Hukeljić.

Tužilaštvo BiH sumnjiči Muhameda Šišića, Izeta Hadžića, Tarika Šišića, Emira Drakovca, Zahida Alića i Aziza Šušu da su 28. augusta 1992. izvršili napad na civile srpske nacionalnosti koji su se s područja općine Goražde kretali prema Rogatici. 

Državno tužilaštvo smatra da je u napadu ubijeno više od 20 žrtava – uglavnom žena, djece i staraca srpske nacionalnosti.

Branioci osumnjičenih zatražili su da se prijedlog Tužilaštva odbije kao neosnovan. Muhidin Kapo, branilac osumnjičenog Muhameda Šišića, naveo je da je ova istraga otvorena još 2006. godine. 

“Moj branjenik je više puta saslušan i uvijek se javljao. Nema veze sa izvršenjem djela. Nema potrebe za određivanjem bilo kakvih mjera”, kazao je Kapo.

Slične argumente iznijeli su i branioci ostalih osumnjičenih, a Sud će odluku donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović