Srijeda, 13 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ančić je optužen da je od kraja juna do sredine augusta 1993. godine u logoru “Dretelj” podstrekavao i pomagao nečovječno postupanje, mučenje, ubistva, izgladnjivanje, pljačkanje, te prisiljavanje na prinudni rad.

Prema optužnici, Ančić je bio upravnik logora “Dretelj”.

Tužilaštvo BiH smatra da je optuženi imao potpunu kontrolu nad uslovima u logoru, u kojem je bilo oko 2.000 civila bošnjačke nacionalnosti, među kojima je bilo i dječaka mlađih od 16 godina.

Prema optužnici, Ančić je zatvorenike držao više dana zaključane bez hrane i vode, usljed čega je jedan zatvorenik preminuo.

“Tereti se i za fizičko i psihičko zlostavljanje zatvorenika, što je za posljedicu imalo smrt najmanje sedam zatvorenika koji su umrli od posljedica prebijanja, ustrijeljenja, te zbog nepružanja adekvatne medicinske pomoći”, saopštilo je Tužilaštvo BiH.

Ančić je državljanin Hrvatske i trenutno se nalazi u toj državi.    

Najčitanije
Saznajte više
Christian Schmidt u Vijeću sigurnosti UN-a. Foto: Screenshot
Schmidtov posljednji izvještaj UN-u: BiH na raskrsnici između reformi i stagnacije
Na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt je poručio da se država nalazi na raskrsnici između reformskog puta i političke stagnacije.
Izvještaj Svjetske banke pokazao da su građani nezadovoljniji pravosuđem nego ranije
Generalni zaključak izvještaja Svjetske banke koji je, u saradnji sa Evropskom komisijom, objavljen o efikasnosti i percepciji građana o radu pravosuđa i koji je predstavljen na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), pokazaje nezadovoljstvo građana Bosne i Hercegovine u ovoj oblasti.