Četvrtak, 27 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH, rekao je da Narančić i Plavanjac ne žive u BiH, pa tako nisu dostupni pravosudnim organima.

Prema nepotvrđenoj optužnici, Narančić je u prvoj polovini augusta 1992. godine dozvolio ulazak Plavanjcu u Osnovnu školu “Petar Kočić”, gdje je ubio 11 civila bošnjačke nacionalnosti.

Narančić, bivši pripadnik čete Vojne policije 11. krupske lake pješadijske brigade VRS-a i stražar u školi “Petar Kočić”, kako smatra Tužilaštvo BiH, bio je dužan zaštiti civile i spriječiti ulazak nepozvanih osoba.

“Nakon ovih ubistava, Narančić je omogućio Plavanjcu da neometano izađe iz škole, dok su tijela ubijenih civila u večernjim satima odvezena iz prostorija škole, da bi tokom 2006. godine bila pronađena i ekshumirana iz prirodne jame zvane ‘Zvečarka’ na području Lušci Palanke (općina Sanski Most)”, saopšteno je iz Tužilaštva BiH.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Sredinom decembra počinje obnovljeno suđenje advokatici Vasviji Vidović
Pred Apelacionim vijećem Suda Bosne i Hercegovine 16. decembra je planiran početak obnovljenog suđenja advokatici Vasviji Vidović za sprečavanje dokazivanja, potvrđeno je za Detektor.
SNSD kažnjen sa 7.000 KM zbog kršenja izborne šutnje
Centralna izborna komisija (CIK) kaznila je sa 7.000 KM političku stranku Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) – Milorad Dodik zbog kršenja izborne šutnje.
Prva negativna ocjena prijavljene imovine u pravosuđu zbunila VSTV