Petak, 31 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na teret im je stavljeno da su u noći s 28. na 29. juli 1993. mučili i nečovječno postupali prema jednoj osobi u zatočeničkom objetku u Muzeju “Bitka na Neretvi”.

Kako stoji u saopštenju Tužilaštva BiH, u ovom objektu su bili zatočeni civili hrvatske nacionalnosti, kao i zarobljeni pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Ibrović i Maksumić su, kako se navodi, u to vrijeme bili policajci u Jablanici, a Hindić pripadnik 44. brigade Armije BiH (ABiH).

Ova trojica su bila uhapšena u decembru 2011. godine i nakon saslušanja su puštena.

Optužnica je proslijeđena Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Tim UN-a u BiH podržao povrat PDV-a na pomagala za osobe s invaliditetom
Tim Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini podržao je zakonodavnu inicijativu za povrat PDV-a na ortopedska, slušna i vidna pomagala, ocjenjujući da bi smanjenje njihovih troškova uklonilo važne finansijske prepreke i unaprijedilo samostalan život, inkluziju i ostvarivanje prava osoba s invaliditetom.
Memorijalni centar Srebrenica osudio policijska saslušanja uposlenika
Memorijalni centar Srebrenica osudio je postupanje Policijske uprave Zvornik i Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini, u okviru kojeg je najmanje 26 sadašnjih i bivših zaposlenika i saradnika Centra pozvano na policijska saslušanja zbog “prikupljanja obavještenja“ o njihovom zakonitom angažmanu u ovoj instituciji.
Osumnjičeni Poljak s jasnom namjerom došao u Međugorje
Povećanje budžeta za državne pravosudne institucije