Nedjelja, 27 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Saslušan je veliki broj svjedoka. Jedna osoba je smrtno stradala. Većina ih je doživjela razne torture, te su jako istraumatizirani. Svaki uticaj na njih bi mogao prouzrokovati promjenu iskaza nakon što optužnica bude podignuta i potvrđena”, kazao je tužilac Behaija Krnjić.

On je dodao kako se u ovom predmetu vodi i istraga protiv još nekih lica.

Krnjić je napomenuo i da bi puštanje na oslobodu osumnjičenih, koji su pod istragom zbog vrlo teškog krivičnog djela, moglo izazvati narušavanje javnog reda i uznemirenost građana.

Vujović i Duka su osumnjičeni da su od juna do decembra 1992. na području općine Bileća učestvovali u progonu nesrpskog stanovništva. Osumnjičeni Goran Vujović je tada bio načelnik Stanice javne bezbjednosti Bileća (SJB), a Miroslav Duka komandir milicije SJB-a Bileća.

Oni su osumnjičeni za protivpravna zatvaranja, deportacije, ubistva, mučenja, fizička i psihička zlostavljanja Bošnjaka i Hrvata u općini Bileća počinjena 1992. godine.

Advokat Milenko Vojo Radović smatra da Tužilaštvo u prvom redu nije iznijelo dokaze koji bi potvrdili osnove sumnje za djela za koja sumnjiči Vujovića i Duku.

“Ovo je golo parafraziranje teksta norme, apstraktno. (…) Ništa nije konkretizovano, već uvaženi kolega tužilac pretpostavlja”, kazao je Radović, branilac Vujovića i predložio neke od mjera zabrane za svog branjenika.

Istog je mišljenja i Odbrana drugooptuženog Miroslava Duke.

“Tužilaštvo traži od Suda vrijeme da ispita druge osumnjičene i vodi istragu, a to nije osnova za pritvor”, smatra Dejan Bogdanović, branilac Duke.

On je rekao kako njegov branjenik nije 21 godinu uticao ni na jednog svjedoka, pa neće ni sada, kao i da se niko od građana za to vrijeme nije osjećao nesigurno, pa neće ni sada.

Sud će odluku donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović