Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Arsen Jovičić bio je pripadnik bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) kojim je komandovao optuženi Ostoja Stanišić. On je kazao da je vidio zarobljenike kod Doma kulture, koji se nalazi prekoputa komande.

Ovaj svjedok nije mogao precizno reći datum, a, prema optužnici, zarobljenici su u Domu kulture bili sredinom jula 1995. godine. Jovičić je naveo da su kod zarobljenika bili njemu nepoznati vojnici, te da tu nije vidio nekog iz komande i jedinice bataljona.

Ostoja Stanišić i Marko Milošević optuženi su za učešće u zločinima počinjenim na brani kod Petkovaca, gdje je strijeljano oko 1.000 zarobljenika iz Srebrenice.

Stanišić je, navodi se u optužnici, bio komandant Šestog bataljona, čija je komanda bila u Petkovcima, a Milošević njegov zamjenik.

Nakon što je svjedok kazao da ne zna jesu li zarobljenicima bile ruke vezane, tužilac Predrag Tomić predočio mu je izjavu iz istrage u kojoj je navedeno suprotno. Svjedok je pojasnio da je vidio da su im ruke bile sastavljene, te da misli da su vjerovatno bile vezane.

Jovičić je ovo vidio kada je, idući na borbeni položaj, prolazio kroz Petkovce, a kod Doma kulture zadržao se desetak minuta. 

Poslije je čuo, kako je rekao, da su zarobljenici strijeljani na obližnjoj brani, ali nije saznao ko je u tome učestvovao. Svjedok je naveo da nije čuo da su Stanišić i Milošević imali veze sa ubijanjem.

Stevo Kostić, drugi svjedok Tužilaštva BiH, kazao je da je radio na poslovima evidentičara u Vojnoj policiji Zvorničke brigade, kao i da niko od vojnih policajaca nije bio u Petkovcima od 11. jula do 28. jula 1995. godine.

Suđenje se nastavlja 11. decembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu