Nedjelja, 25 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Arsen Jovičić bio je pripadnik bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) kojim je komandovao optuženi Ostoja Stanišić. On je kazao da je vidio zarobljenike kod Doma kulture, koji se nalazi prekoputa komande.

Ovaj svjedok nije mogao precizno reći datum, a, prema optužnici, zarobljenici su u Domu kulture bili sredinom jula 1995. godine. Jovičić je naveo da su kod zarobljenika bili njemu nepoznati vojnici, te da tu nije vidio nekog iz komande i jedinice bataljona.

Ostoja Stanišić i Marko Milošević optuženi su za učešće u zločinima počinjenim na brani kod Petkovaca, gdje je strijeljano oko 1.000 zarobljenika iz Srebrenice.

Stanišić je, navodi se u optužnici, bio komandant Šestog bataljona, čija je komanda bila u Petkovcima, a Milošević njegov zamjenik.

Nakon što je svjedok kazao da ne zna jesu li zarobljenicima bile ruke vezane, tužilac Predrag Tomić predočio mu je izjavu iz istrage u kojoj je navedeno suprotno. Svjedok je pojasnio da je vidio da su im ruke bile sastavljene, te da misli da su vjerovatno bile vezane.

Jovičić je ovo vidio kada je, idući na borbeni položaj, prolazio kroz Petkovce, a kod Doma kulture zadržao se desetak minuta. 

Poslije je čuo, kako je rekao, da su zarobljenici strijeljani na obližnjoj brani, ali nije saznao ko je u tome učestvovao. Svjedok je naveo da nije čuo da su Stanišić i Milošević imali veze sa ubijanjem.

Stevo Kostić, drugi svjedok Tužilaštva BiH, kazao je da je radio na poslovima evidentičara u Vojnoj policiji Zvorničke brigade, kao i da niko od vojnih policajaca nije bio u Petkovcima od 11. jula do 28. jula 1995. godine.

Suđenje se nastavlja 11. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Lukavcu
Ročište na kojem će Tužilaštvo Bosne i Hercgovine i Odbrane iznijeti žalbe na prvostepenu presudu u predmetu u kojem su sedmorica optuženih osuđena na ukupno 30 godina zatvora za zločin protiv civilnog stanovništva u Lukavcu 1992. godine, zakazano je za ponedjeljak, 26. maja, potvrđeno je iz Državnog suda za Detektor.
Godišnjica stradanja i tridesettrogodišnja nada za pronalaskom nestalih s područja Bradine
U Bradini kod Konjica za vikend će biti obilježene trideset i tri godine od stradanja 48 civila srpske nacionalnosti, od kojih se pet još uvijek vode kao nestali.
U subotu obilježavanje 33. godišnjice napada na Kozarac