Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ustavni sud BiH ukinuo je pravomoćne presude smatrajući da je retroaktivna primjena Krivičnog zakona BiH bila na štetu optuženog. Prema odlukama Ustavnog suda BiH, trebao je biti primijenjen Krivični zakon bivše Jugoslavije, kao blaži u odnosu na počinioca.

Sud BiH je već zakazao ročišta. Suđenje Pekezu i ostalima zakazano je za 16. decembar.  

Zbog genocida su osuđeni, a pušteni su na slobodu: Slobodan Jakovljević (28 godina zatvora), Aleksandar Radovanović (32), Branislav Medan (28), Brane Džinić (32), Milenko Trifunović (33) i Petar Mitrović (28).

Zbog ratnog zločina počinjenog na području općine Jajce, osuđeni su: Milorad Savić (21 godina), Mirko (Špire) Pekez (14) i Mirko (Mile) Pekez (29).

Također, na slobodu je pušten i Nikola Andrun, koji je osuđen na 18 godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog u logoru Gabela kod Čapljine.

Sud BiH je naveo da im nisu određene mjere zabrane.

“U ovim će predmetima vijeće Apelacionog odjeljenja u okviru drugostepenog postupka donijeti presudu u skladu sa odlukama Ustavnog suda”, saopćeno je iz Suda BiH.

Budući da su pušteni na slobodu, a riječ je o osuđenicima za ratni zločin i genocid, u Tužilaštvu BiH su nam odgovorili: “Postupat ćemo u skladu sa zakonom, te zatražiti određivanje pritvora ili mjera zabrane u svakom predmetu u kojem zato postoje razlozi.”

Da li će Tužilaštvo BiH zatražiti određivanje pritvora za deset bivših osuđenika, koji sada imaju status optuženih, nismo mogli dobiti konkretan odgovor.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.