Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ekspert Brown je analizirao veliki broj dokumenata Prvog krajiškog korpusa VRS-a. Komentarišući borbeni izvještaj od 1. juna 1992. o operacijama kojim je taj korpus zauzeo nekoliko krajiških opština i uzeo “veliki broj zarobljenika”, on je naznačio da u dokumentu piše i da je došlo do pomjeranja stanovništva, a da se operacija “čišćenja” nastavlja. 

Brown je posvjedočio da je VRS u okviru akcije “razoružanja muslimanskih ekstremista” u Bosanskoj krajini zarobila “veliki broj ljudi”, koje je kasnije prebacila van teritorije Republike Srpske (RS).

To je, po ekspertu Tužilaštva, bilo učinjeno u okviru ostvarivanja strateških ratnih ciljeva koje je vođstvo proklamovalo početkom maja 1992, a zatim ih je usvojila i Skupština RS-a.

General Mladić, tadašnji komandant VRS-a, optužen je za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida.

Pozivajući se na bilješke Mladića sa sastanka 6. maja 1992, Brown je izjavio da je razdvajanje od Muslimana i Hrvata bio prvi od strateških ciljeva srpskih vlasti, a potom i podjela Sarajeva, uklanjanje Drine kao granice među Srbima.

Brown je ocijenio da je VRS bila “u realnosti transformisana JNA”, koja se krajem maja “formalno povukla” iz BiH. 

Kao dokaz za to, citrao je bilješku Mladića sa sastanka sa tadašnjim načelnikom Generalštaba JNA Blagojem Adžićem održanog krajem aprila 1992. godine. General Adžić je, po Mladićevom zapisu, rekao tada da će jedinice JNA ostati u BiH i poslužiti kao osnova za formiranje VRS-a.

JNA je, po Brownu, prethodno igrala “dvostruku ulogu” u BiH – pokušavala je da smanji napetosti, ali i, istovremeno, naoružavala srpsku stranu.

Da je Mladić, u danima prije nego što je postao komandant VRS-a, bio svjestan zločina koji su već bili počinjeni širom BiH, tužioci i njihov ekspert dokazivali su citiranjem generalovog zapisa da su veliku štetu pričinili Željko Ražnatović Arkan u Bijeljini, zatim paljenje, pljačka i ubistva u Foči, bombardovanje Sarajeva, kao i ubijanje Muslimana u okolini Bratunca.

Brown će sutra, 19. novembra, nastaviti sa svjedočenjem, a danas je Mladićeva Odbrana završila unakrsno ispitivanje ekspertkinje Optužbe za demografiju Ewe Tabeau.

Mladićev branilac Dejan Ivetić sugerisao je da je Tabeau pristrasna zato što je u svom izvještaju zločin u Srebrenici nazvala “masakrom”.

Tabeau je uzvratila da je, prema statističkim podacima, poslije pada Srebrenice u julu 1995. više od 7.000 Muslimana nestalo, a da su kasnije njihova tijela ekshumirana i identifikovana. 

“To čini upotrebu termina ‘masakr’ opravdanom”, naglasila je Tabeau.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu