Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dok ga je Karadžić ispitivao, Krajišnik je izjavio da takav udruženi zločinački poduhvat “nije postojao”, kao ni plan za protjerivanje Bošnjaka i Hrvata sa srpskih teritorija.

“Da li sam namjeravao da uništim Muslimane i Hrvate”, pitao je Karadžić. “Mogu sa sigurnošću da kažem, a imam i dokaze za to, da je Karadžić bio daleko od takvih primisli i namjera. Takav plan nije postojao”, odgovorio je Krajišnik.

Haški tribunal je Krajišnika pravosnažno osudio na 20 godina zatvora zbog  prisilnog premeštanja, deportacije i progona Bošnjaka i Hrvata širom BiH. Poslije izdržane dvije trećine kazne, Krajišnik je 31. avgusta pušten na slobodu iz zatvora u Velikoj Britaniji.

Karadžić, nekadašnji predsjednik Republike Srpske, optužen je za progon nesrpskog stanovništva širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida. Njemu se sudi i za genocid počinjen u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Potpuno netačnom, Krajišnik je nazvao i optužbu o trajnom progonu Bošnjaka i Hrvata. On je posvjedočio da je srpsko vođstvo “uvijek predviđalo da će biti nesrpskih područja” u srpskom entitetu u BiH.

Upitan da li je plan bio da se srpski entitet stvori zločinima, Krajišnik je odgovorio negativno, podsjećajući da je stvaranje nacionalnih jedinica u BiH bilo dio mirovnog plana prije rata, koji je opisao kao “najveću šansu za BiH”.

Po Krajišniku, u skladu sa mirovnim planom iz marta 1992. bilo je i šest strateških ciljeva koje je Skupština Republike Srpske usvojila u maju 1992., među kojima su bili razdvajanje od Bošnjaka i Hrvata, uklanjanje Drine kao granice među Srbima i podjela Sarajeva.

“Pogrešan je zaključak da je te ciljeve ostvarivala Vojska Republike Srpske (VRS), oni su bili politički i javno prezentirani međunarodnoj zajednici”, rekao je Krajišnik. Kao jedini cilj VRS-a naveo je “odbranu srpskog naroda i teritorija”.

Krajišnik je pobijao i optužbu da su srpske snage nasilno preuzele vlast u opštinama, tvrdeći da za to nije bilo potrebe, jer su Srbi u većini tih opština već bili na vlasti.

Politički vrh Republike Srpske, izjavio je Krajišnik, nikada nije želio da zauzme Sarajevo, iako je za to bilo i mogućnosti i “brojnih zahtjeva”. “Mi nećemo da uzimamo Sarajevo – hoćemo da imamo dio Sarajeva sa srpskom većinom”, bio je, po Krajišniku, stav Karadžića koji je znao da bi pokušaj osvajanja grada odnio “mnogo civilnih žrtava”.

Krajišnik je posvjedočio i da je Karadžić “zabranio da se napada Sarajevo”. O dvije eksplozije na pijaci Markale u kojima je stradalo mnoštvo civila,“naši vojnici su rekli da to nije granata s našeg područja, da je to podmetnuto”, kazao je Krajišnik.

“Srpska strana od toga je imala apsolutnu štetu, a korist militantni krugovi u Sarajevu koji su htjeli da ga predstave kao zatočenički logor i metu”, rekao je Krajišnik.

Krajišnik je negirao i da je u julu 1995. godine znao bilo šta o zločinu počinjenom u Srebrenici i da je o tome razgovarao s Karadžićem tokom niza susreta koji su imali u to vrijeme.

“Nije bilo nikakvih informacija da je iko ubijen…Kad bi neko postavio pitanje, rekli bi – ‘lažu’, nije tačno… O zločinima ni od međunarodnih predstavnika ja tada nisam čuo”, izjavio je Krajišnik.

Optužbi za uzimanje vojnika UNPROFOR-a za taoce, Krajišnik se suprotstavio potvrđujući Karadžićevu tvrdnju da su se “plavi šljemovi” prethodno stavili na stranu Bošnjaka, tražeći vazdušne udare na VRS.

Svjedočenje na suđenju Karadžiću, Krajišnik će nastaviti u srijedu, 13. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora