Utorak, 14 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći pred Državnim sudom, Hamdija Fišić je ispričao da mu je brat Mirsad Fišić zvani Kolumbo – za kojeg je rekao da je komandovao vojnicima koji su išli na plato sela Blace u akciju “čišćenja terena” – prijetio i tražio da laže na sudu.
“Strah me je za familiju i za djecu. Djecu mi je istjerao iz pameti. Pretukao je našeg oca”, kazao je Fišić.
Hamdija Fišić je posvjedočio da je sa ostalim vojnicima pod vodstvom komandira Kolumba stigao u Blace, gdje su zatekli “hajvane i popaljene kuće”. Kraj jedne čatrnje su se zaustavili da jedu, nakon čega se grupa vojnika odvojila i krenula prema kućama.
“Odvojili su se Halil Macić, Šeho Macić, Ibro Macić i još jedan. Nakon toga smo čuli pucnjavu. Kad su se vratili, neko je rekao: ‘Što niste sišli da vidite cura?’”, prisjetio se Hamdija Fišić i dodao kako je neko kazao: “Pobili smo ih.”
Potom su svi sišli do kuće gdje su pobijene starice. Fišić je naveo kako su neki opet ulazili u kuću, neki ne, zbog čega je izbila svađa.
“Nisam vidio da je Osman Brkan ulazio u kuću”, rekao je Fišić.
Osman Brkan i Ibro Macić, bivši pripadnici Armije BiH (ABiH), optuženi su za ubistva četiri starice srpske nacionalnosti u selu Blace počinjena u junu 1992. godine. Prema optužnici, prvi je pucao Macić, a potom i Brkan. Tijela ubijenih do danas nisu pronađena. 
Drugi svjedok Tužilaštva BiH, Zajko Fišić, kazao je kako mu je optuženi Osman Brkan zet. On je rekao da je učestvovao u akciji na Blace, ali da se ne sjeća da je iko ulazio u kuću gdje su ubijene starice.
Njemu i njegovoj porodici, kako je naveo Zajko Fišić, izvjesni Kolumbo je također prijetio. 
Na podsjećanje Odbrane prvooptuženog Brkana, svjedok se sjetio da im je nakon povratka sa Blaca Kolumbo kazao: “O ovome ni riječi.”
Nastavak suđenja zakazan je za 27. septembar.
Najčitanije
Saznajte više
Milorad Dodik ispred Suda BiH
Nema odgovornosti sudija iz Banje Luke za implementaciju presude Dodiku
Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) zaključio je da nema disciplinske odgovornosti sudija Osnovnog suda u Banjoj Luci u predmetu koji se odnosi na izvršenje posljedica pravosnažne presude protiv Milorada Dodika, ali je otvoreno pitanje kako sistem treba postupati kada različite pravosudne institucije imaju suprotna tumačenja o nadležnostima za provođenje sudskih odluka.
Ukinuta presuda za zločine u Hadžićima
Vrhovni sud Federacije BiH ukinuo je prvostepenu presudu kojom je Goran Fifić osuđen na deset godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva u Hadžićima i vratio predmet sarajevskom Kantonalnom sudu, potvrđeno je Detektoru.
Novinarka Detektora dobitnica novinarske nagrade “Nino Ćatić”