Hiljade Srebreničana u masovnim grobnicama
This post is also available in: English
To je bio “minimalno utvrđeni broj” ekshumiranih žrtava na osnovu vrlo “konzervativne procjene”, naglasio je Baraybar, koji je u to vrijeme rukovodio timom Međunarodnog suda u Haagu za utvrđivanje pola, starosti i broja ubijenih.
Mladić, ratni komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid počinjen nad oko 7.000 srebreničkih Bošnjaka koje je VRS strijeljala u danima nakon što je 11. jula 1995. zauzela enklavu koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija. Njemu se sudi i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Prema Baraybarovim nalazima, većina žrtava iz grobnica bila je muškog pola i starosti između 13 i 40 godina. Napomenuo je, međutim, da je među žrtvama bilo i djece od osam do 12 godina, kao i žena.
Veza žrtava sa padom Srebrenice, po svjedokovom iskazu, nije se mogla utvrditi antropološkim pregledom ekshumiranih kostiju, ali jeste na osnovu predmeta pronađenih u grobnicama, poput ličnih karti ili ručnih satova.
Mladićev branilac Miodrag Stojanović sugerisao je tokom unakrsnog ispitivanja da su istražitelji starosne kategorije žrtava označili na osnovu optužnice u kojoj je navedeno da su strijeljani bili “muslimanski muškarci i dječaci”.
Baraybar je to negirao, rekavši da u vrijeme ekshumacija grobnica nije ni pročitao optužnicu protiv Ratka Mladića.
Osporavajući metode koje su pri ekshumacijama koristili antropolozi, arheolozi i drugi istražitelji Tužilaštva, advokat Stojanović je tvrdio da su se oni međusobno sukobljavali oko metodologije.
Potvrđujući da je bilo različitih pogleda, Baraybar je, međutim, kazao da to nije uticalo na krajnje rezultate istraživanja. Istovremeno, odbacio je i sugestiju zastupnika Odbrane da primijenjeni metodi nisu bili “široko prihvaćeni”.
Uz napomenu da njegov zadatak nije bio da utvrđuje vrijeme smrti žrtava, ekspert Tužilaštva za antropologiju posvjedočio je da je hice iz vatrenog oružja, kao uzrok smrti, navodio samo ako je ispod tijela u grobnici pronašao ispaljeni metak.
Tvrdnji branioca Stojanovića da ne može reći ni da li su tijela bila donesena sa nekog drugog mjesta i pokopana u grobnice, Baraybar je suprotstavio nalaz da na većini ekshumiranih tijela nije bilo znakova da su se raspadala na površini zemlje prije ukopavanja.
Suđenje Mladiću biće nastavljeno u utorak, 3. septembra.