Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prvom grupom dokaza, Tužilaštvo BiH pokušalo je dokazati da je postojao širok i sistematičan napad na područje Prijedora.

Među dokazima je Uputstvo o organizovanju aktivnosti srpskog naroda tokom vanrednog stanja u Prijedoru, a u vezi sa preuzimanjem i formiranjem civilne i vojne vlasti. Također, uloženi su i zaključci o procjeni situacije u BiH o načinu naoružavanja srpskog naroda u martu 1992. godine.

Također, među materijalnim dokazima su zapisnici sa sjednice Srpske demokratske stranke (SDS) iz oktobra 1991. o mobiliziranju i stvaranju zasebnih organizacija vlasti, kao i zapisnik koji govori o konkretizaciji preuzimanja vlasti, te o njenom formiranju.

Odbrane su na ove dokaze uložile prigovor na relevantnost, naročito na dokaze koji se tiču sjednica SDS-a.

Zoran Babić i Velemir Đurić su optuženi da su 23. jula 1992. godine, zajedno sa drugim osobama, a po naređenju Dragomira Soldata, izveli iz kuća u selu Čarakovo muškarce i odveli ih ispred mjesne džamije, gdje su ih strijeljali.

Neki od muškaraca koji su preživjeli strijeljanje, kako stoji u optužnici, preminuli su nakon što su optuženi Đurić i Babić zapalili džamiju, sa koje su zapaljeni dijelovi padali po tijelima.

S ciljem dokazivanja statusa optuženih tokom 1992., Tužilaštvo BiH je uložilo zapisnike o saslušanju optuženih tokom istrage date Tužilaštvu BiH u decembru 2012. godine.

Uloženi su i spiskovi vojnih obveznika iz oktobra 1992. na kojem se nalazi ime optuženog Dragomira Soldata, kao i spisak Rezervnog sastava milicije Tukovi, na kojem je ime Velemira Đurića, te spisak pripadnika Rezervnog sastava milicije Prijedor, na kojem je ime optuženog Zorana Babića.

Uloženo je i rješenje iz Odjeljenja Centra javne bezbjednosti Prijedor u kojem su podaci o učešću optuženih u ratu.

Odbrana optuženog Velemira Đurića nije imala prigovore, dok je Odbrana optuženog Soldata uložila prigovor na relevantnost dokaza o statusu optuženog iz oktobra 1992. godine, smatrajući da je van okvira optužnice.

Suđenje se nastavlja 23. septembra, kada će biti pozvan vještak.

Najčitanije
Saznajte više
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Dodik i Stevandić poručili da će nastaviti s provođenjem zakona koje je donijela NSRS
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) Nenad Stevandić vratio se u Banjaluku iz Srbije iako je za njim te predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i premijerom entiteta Radovanom Viškovićem raspisana potjernica zbog neodazivanja na poziv Tužilaštva BiH za saslušanje. Jutros se s Dodikom sastao u Banjaluci, odakle su poručili da nastavljaju provoditi politike koje je usvojila Narodna skupština.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku
Potvrđena optužnica protiv Jure Čalušića za zločine u Odžaku