Ponedjeljak, 18 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Najnoviji nalaz i mišljenje o stanju optuženog Kondića iznijela je vještakinja Enra Mehmedika-Suljić, koja je kazala kako su pacijenta posmatrali u kućnom ambijentu u julu ove godine.

“Nije došlo do poboljšanja, ali ni do pogoršanja. Pacijent je na maksimalnoj dozi lijekova koji se propisuju za Parkinsonovu bolest. On ne može aktivno učestvovati u sudskom procesu”, rekla je Mehmedika-Suljić, te dodala kako očekuje “napredak” bolesti.

Kondić nema pisanih nalaza jer sa ljekarom koji se nalazi u Beogradu komunicira isključivo telefonom.

Tužilaštvo BiH tereti Kondića da je tokom 1992. godine učestvovao u organiziranju grupe ljudi i podstrekavanju na počinjenje genocida, te zločin protiv čovječnosti i ratni zločin na području općine Ključ.

Zajedno s njim optuženi su Marko Adamović i Boško Lukić, ali zbog Kondićevog zdravstvenog stanja postupak je razdvojen.

Tužiteljica Džemila Begović je kazala kako smatra da nisu ispunjeni uslovi za prekid postupka protiv Kondića, čemu se Odbrana usprotivila.

Sud BiH će odluku donijeti naknadno.

 

Najčitanije
Saznajte više
Stopirana optužnica za zločine u Sanskom Mostu i na Manjači očekuje se do početka jula
Rok za donošenje tužilačke odluke u predmetu za ratni zločin u Sanskom Mostu i na Manjači, koji se vodi u Tužilaštvu BiH i u kojem je ranije glavni tužilac stopirao donošenje odluke, jeste 1. juli, potvrđeno je za Detektor iz ove pravosudne institucije.
Predmet za zločine u Živinicama prebačen tuzlanskom Kantonalnom sudu
Predmet Enesa Gurde i Nihada Čamdžić-Brčaninovića zvanog Mrakan za nečovječno postupanje prema civilima srpske nacionalnosti zatvorenim u objektima na području Živinica i okoline tokom 1992. godine, prenesen je na postupanje Kantonalnom sudu u Tuzli, potvrđeno je za Detektor.
Debevec se žalio na nepropisno ponašanje uposlenika Suda BiH
Odbijena disciplinska tužba protiv sudije iz Doboja