Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Božo Beljo i Danko Čališ, bivši pripadnici Postrojbe za posebne namjene “Marinko Beljo” brigade “Rama” Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i saborci optuženog Jukića, rekli su da im nije poznato da je optuženi učestvovao u ratnim zločinima nad bošnjačkim civilima. 
Oba svjedoka su ispričala kako su u njihovoj postrojbi bili i Bošnjaci, te da su imali isti tretman kao i hrvatski vojnici. 
“Odnosi su bili dobri do pogibije vojnika Franje Zadre krajem oktobra 1992. godine”, prisjetio se Beljo. 
Čališ i Beljo su kazali da nisu znali za logor Dretelj, niti su čuli da su Bošnjaci bili zatočeni u srednjoškolskom centru u Prozoru. Oni su rekli da ne znaju šta se 1993. godine dešavalo u gradu i vatrogasnom domu. 
“Bili smo na liniji i odlazili samo do obiteljskih kuća“, kazao je Čališ.
Tužilaštvo BiH tereti Jukića, bivšeg pripadnika HVO-a, da je od jula do septembra 1993. godine, s drugim pripadnicima HVO-a i Hrvatske vojske (HV), učestvovao u progonu bošnjačkih civila, ubistvima i prisilnim nestancima bošnjačkog stanovništva iz općine Prozor. 
Na ovom ročištu je svjedočio i Vlado Soldo, također bivši pripadnik HVO-a, koji nije u ratu poznavao optuženog, ali se ne sjeća da je ikada čuo da je on počinio neki ratni zločin. 
Suđenje se nastavlja 29. augusta, kada će svjedočiti pet novih svjedoka Odbrane.
Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.