Ponedjeljak, 7 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Mladićev branilac Dragan Ivetić sugerisao je da je veći broj osoba čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama stradao u borbama tokom pokušaja kolone od više hiljada muškaraca i pripadnika 28. divizije Armije BiH (ABiH) da se probije iz obruča VRS-a oko Srebrenice, šumom ka Tuzli.

Nakon što mu je advokat Ivetić citirao njegov iskaz sa prethodnih suđenja da je pri proboju u koloni na različite načine smrtno stradalo “između 1.000 i 2.000” boraca, Janc je izjavio da je, po nalazima do kojih je došao, broj ubijenih iz kolone “oko 1.000”.

Janc, koji je sa svjedočenjem počeo u ponedjeljak, 19. augusta, ostao je pri iskazu da je do aprila ove godine na tlu, duž putanje proboja kolone, bilo pronađeno 756 žrtava, od kojih su “neke bile strijeljane, neke ubijene u borbi, a neke počinile samoubistvo”. 

Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za genocid nad oko 7.000 Bošnjaka iz Srebrenice počinjen u danima nakon što je ta vojska 11. jula 1995. zauzela enklavu koja je bila pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN). Njemu se sudi i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce i terorisanje građana Sarajeva.  

Mladićev branilac insistirao je da je veći broj Bošnjaka poginulih u borbama pokopan u sekundarnim masovnim grobnicama, u okviru legalne “asanacije” terena, odnosno prikupljanja i sahranjivanja leševa sa bojišta. Po Odbrani, te leševe je Tužilaštvo ubrojalo u žrtve pogubljenja.

Potvrđujući da zna da je asanacija bila predviđena zakonima bivše Jugoslavije, Janc je, međutim, uzvratio da asanaciju terena nije tokom istrage pomenuo nijedan svjedok, a da bi u prikupljanju i sahranjivanju tijela palih boraca moralo učestvovati mnogo ljudi. 

Ne opovrgavajući da je bilo Bošnjaka poginulih u borbama ili minskim poljima, te da su neki počinili samoubistva pri proboju iz Srebrenice, Janc je rekao da imena tih boraca, međutim, nisu uvrštena na spiskove žrtava iz Srebrenice pronađenih u masovnim grobnicama kod Zvornika.

Janc je kazao da je do aprila ove godine, DNK analizom posmrtnih ostataka, identifikovano 6.849 osoba stradalih poslije pada Srebrenice u ruke VRS-a u julu 1995. On je dodao da još oko 800 osoba nestalih nakon pada Srebrenice još nije pronađeno, niti identifikovano.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u srijedu, 21. augusta.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima