Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Ekspert Tužilaštva Lawrence precizirao je da je u ljeto 1998. obducirao posmrtne ostatke iz 2.239 vreća, koje su mu dostavljene u mrtvačnicu u Visokom, i utvrdio da su to ostaci tijela najmanje 883 osobe, za koje mu je rečeno da su bile iz Srebrenice.

Sa posmrtnim ostacima, obducent je analizirao i 83 poveza za ruke te 103 poveza za oči, koji su pronađeni u grobnicama.

Na 203 od 254 “gotovo netaknuta tijela” bile su vidljive rane nanesene mecima iz vatrenog oružja, koji su pronađeni u grobnicama, a na nekima i povrede od šrapnela eksplozivnih tijela. 

Australijski patolog izjavio je da u većini slučajeva nije mogao utvrditi tačan uzrok ni vrijeme smrti, zbog toga što su tijela ne samo bila oštećena procesom raspadanja nego i premještanjem u sekundarne grobnice. 

Mladić, tadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad oko 7.000 Muslimana iz Srebrenice koji su strijeljani u danima nakon što je 11. jula 1995. zauzeta ova enklava.

Po optužnici, VRS je, u pokušaju da prikrije tragove zločina, u jesen 1995. tijela ubijenih iskopala iz primarnih i premjestila u sekundarne grobnice.

Prije Lawrencea, o liječenju žena i djece čiji su najmiliji ubijeni u Srebrenici svjedočila je psihoterapeutkinja Teufika Ibrahimefendić.

Ona je posvjedočila da je, pomažući porodicama sa “srebreničkim sindromom” od 1995, utvrdila da one pate od različitih emocionalnih oštećanja i poremećaja u ponašanju.

“Kod žena koje još nisu pronašle posmrtne ostatke svojih muževa i sinova primjetno je zakočeno žaljenje, zato što još nema tijela i ne može početi pravo žaljenje, kao vrsta oporavka. Te žene nemaju viziju budućnosti, jer je sve povezano s mrtvima, sa žaljenjem”, objasnila je Ibrahimefendić. 

U identitetu djece čiji su očevi nestali poslije pada Srebrenice, po riječima svjedokinje, “postoji praznina koja neće biti popunjena”. 

Suđenje Mladiću – koji je optužen i za progon Muslimana i Hrvata  širom BiH, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce – nastavlja se 19. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu