Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

agu.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE

Napominjući da jedan broj uzoraka još nije identifikovan, Parsons je precizirao da je ukupan broj jedinstvenih DNK profila pronađenih u masovnim grobnicama dostigao 7.001.
Mladić, nekadašnji komandant Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za genocid nad više od 7.000 srebreničkih Muslimana koje je VRS strijeljala u danima nakon što je 11. jula 1995. godine zauzela Srebrenicu.
Svjedok Optužbe Parsons objasnio je sudijama da je ICMP žrtve identifikovala upoređivanjem DNK ostataka pronađenih u grobnicama sa uzorcima koje je dala rodbina nestalih iz Srebrenice.
Za pouzdanost identifikacije, po standardima ICMP-a, kako je pojasnio Parsons, potrebna je identičnost upoređenih uzoraka od 99,95 odsto. U većini slučajeva, dodao je Parsons, ona je mnogo veća.
Tokom unakrsnog ispitivanja, Mladićev branilac Miodrag Stojanović pitao je svjedoka da li je DNK analizom moguće utvrditi uzrok i vrijeme smrti, a Parsons je odgovorio negativno.
“Da li je moguće da je identifikovanog smrt zatekla u nekom drugom periodu, a ne u julu 1995?”, glasilo je pitanje branioca, a svjedok je potvrdno odgovorio.
Na pitanje može li se DNK analizom dobiti bilo kakva informacija ”o uzroku i načinu smrti”, Parsons je uzvratio: ”Rekao bih da, ako naš forenzički antropolog pronađe lobanju s rupom od metka, to govori o načinu smrti.”
Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata iz 20 bosanskih opština, teror nad civilima u Sarajevu dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanjem pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Unakrsno ispitivanje Parsonsa zastupnik Mladićeve Odbrane će okončati 10. jula.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu