Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužilac Peter Kremer je istakao da Haški tribunal nema nadležnost za ukidanje presude MKSJ-a kojom je Delić osuđen na tri godine zatvora zbog zločina počinjenih u Zavidovićima, s obzirom da je preminuo.

“Nadležnost Tribunala je ograničena na žive optužene ili osuđene osobe. Samo osuđena osoba ili tužilac može podnijeti prijedlog za preispitivanje presude. Samim tim, nijedna druga osoba ne može započeti taj postupak u ime Delića”, navodi Kremer u podnesku.

Advokatica Vasvija Vidović je zahtjev podnijela nakon objavljivanja pisma danskog sudije Harhoffa, istaknuvši da on pokazuje “neprihvatljivu pristrasnost prema osuđujućim presudama protiv optuženih pred MKSJ-om”.

Vidović je rekla da je takva pristrasnost mogla biti odlučujući faktor pri donošenju konačne odluke da se osudi Rasim Delić, s obzirom da je Harhoff bio u tročlanom prvostepenom vijeću koje je osudilo Delića glasovima dva naprema jedan.

Međutim, Haško tužilaštvo je istaklo da predsjednik Tribunala Theodor Meron ne treba razmatrati prijedlog Odbrane jer on nije pravilno podnesen.

“Prijedlog ne opovrgava pretpostavku nepristrasnosti sudije Harhoffa niti zadovoljava visoki prag dokazivanja pristrasnosti. Suprotno navodima podneska Odbrane, pismo sudije Harhoffa svojim prijateljima jednostavno iznosi stav da vojni komandanti trebaju biti osuđeni za zločine svojih podređenih, što ne dokazuje pristrasnost prema Tužilaštvu, posebno u odnosu na Delića”, navodi tužilac Kremer.

Sudija Haškog suda Frederik Harhoff u pismu poslanom prijateljima prošlog mjeseca izrazio je zabrinutost za dvije nedavne presude. Napisao je da je sudija Theodor Meron izvršio pritisak na dvojicu sudija u vezi sa oslobađajućim presudama Anti Gotovini i Mladenu Markaču, te Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću.

Nepravomoćnom presudom Haškog suda, Deliću je, kao bivšem komandantu Glavnog štaba Armije BiH (ABiH), u septembru 2008. izrečena trogodišnja zatvorska kazna jer “nije preduzeo nužne i razumne mjere da spriječi ili kazni zločine” mudžahedina počinjene u ljeto 1995. nad srpskim zarobljenicima u selu Livade i logoru “Kamenica” u blizini Zavidovića.

Preminuo je godinu i pet mjeseci kasnije, dok je bio na privremenoj slobodi, a Apelaciono vijeće je potvrdilo nepravomoćnu presudu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu