Subota, 26 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Peter Kremer je istakao da Haški tribunal nema nadležnost za ukidanje presude MKSJ-a kojom je Delić osuđen na tri godine zatvora zbog zločina počinjenih u Zavidovićima, s obzirom da je preminuo.

“Nadležnost Tribunala je ograničena na žive optužene ili osuđene osobe. Samo osuđena osoba ili tužilac može podnijeti prijedlog za preispitivanje presude. Samim tim, nijedna druga osoba ne može započeti taj postupak u ime Delića”, navodi Kremer u podnesku.

Advokatica Vasvija Vidović je zahtjev podnijela nakon objavljivanja pisma danskog sudije Harhoffa, istaknuvši da on pokazuje “neprihvatljivu pristrasnost prema osuđujućim presudama protiv optuženih pred MKSJ-om”.

Vidović je rekla da je takva pristrasnost mogla biti odlučujući faktor pri donošenju konačne odluke da se osudi Rasim Delić, s obzirom da je Harhoff bio u tročlanom prvostepenom vijeću koje je osudilo Delića glasovima dva naprema jedan.

Međutim, Haško tužilaštvo je istaklo da predsjednik Tribunala Theodor Meron ne treba razmatrati prijedlog Odbrane jer on nije pravilno podnesen.

“Prijedlog ne opovrgava pretpostavku nepristrasnosti sudije Harhoffa niti zadovoljava visoki prag dokazivanja pristrasnosti. Suprotno navodima podneska Odbrane, pismo sudije Harhoffa svojim prijateljima jednostavno iznosi stav da vojni komandanti trebaju biti osuđeni za zločine svojih podređenih, što ne dokazuje pristrasnost prema Tužilaštvu, posebno u odnosu na Delića”, navodi tužilac Kremer.

Sudija Haškog suda Frederik Harhoff u pismu poslanom prijateljima prošlog mjeseca izrazio je zabrinutost za dvije nedavne presude. Napisao je da je sudija Theodor Meron izvršio pritisak na dvojicu sudija u vezi sa oslobađajućim presudama Anti Gotovini i Mladenu Markaču, te Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću.

Nepravomoćnom presudom Haškog suda, Deliću je, kao bivšem komandantu Glavnog štaba Armije BiH (ABiH), u septembru 2008. izrečena trogodišnja zatvorska kazna jer “nije preduzeo nužne i razumne mjere da spriječi ili kazni zločine” mudžahedina počinjene u ljeto 1995. nad srpskim zarobljenicima u selu Livade i logoru “Kamenica” u blizini Zavidovića.

Preminuo je godinu i pet mjeseci kasnije, dok je bio na privremenoj slobodi, a Apelaciono vijeće je potvrdilo nepravomoćnu presudu.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović