Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

tretiranje i ranjavanje, te tjeran da obavlja teške fizičke radove.

Muhamed Ruhotina je iz Nahorevskih brda odveden u bolnicu Jagomir u aprilu 1992. godine, a potom je, sa još 25 zatvorenika, prebačen u logor “Bunker” u Vogošći, gdje je proveo dva i po mjeseca.

On je izjavio kako ga je po dolasku u logor udario naoružani vojnik, koji mu je psovao “majku balijsku”.

“Bilo je užasno, katastrofalno. Sa nama je bila i jedna žena sa suprugom i sinom, Hata Balešić. Mokrili smo u bure od nekih 60 litara, koje bi se praznilo samo kad se napuni. Toj ženi je bilo najgore, nekom dekom su je zaklanjali muž i sin dok vrši nuždu. I nama je bilo neugodno”, prisjetio se Ruhotina.

On je dodao kako se za oko devet mjeseci zatočeništva nikada nije mogao okupati, te kako je smršao jako puno. Ruhotina je rekao da je upravnik “Bunkera” bio Branko Vlačo.

“On nas je raspoređivao na radove. Govorio nam je: ‘Hajte, munje moje.’”

Svjedočeći o teškim fizičkim poslovima na koje je išao iz logora “Planjina kuća”, kopanju tranšeja, kanala za vodu, izvlačenju poginulih vojnika, sječi drva i drugim zadacima, Ruhotina je kazao kako je radio i kod privatnih lica, između ostalih i kod oca upravnika Vlače, izvjesnog Bogdana.

Vlaču optužnica tereti da je, kao upravnik logora “Bunker”, “Planjina kuća”, “Kod Sonje” i “Nakina garaža”, uspostavio sistem kažnjavanja zatočenih civila. Prema optužnici, zatočenici su zlostavljani, tjerani na prinudne radove i u živi štit, gdje su mnogi ubijeni, a deseci ih se vode kao nestali. Vlačo je, smatra Tužilaštvo BiH, silovao jednu žensku osobu.

Ruhotina je kazao kako je kasnije premješten u “Planjinu kuću”, gdje je zatekao krvave zidove. Zatvorenike su, kako je kazao, svakodnevno tukli izvjesni stražari Siniša i Predrag, te vojnici “šešeljevci”, “Bijeli orlovi” i drugi koji su sa položaja dolazili da se “ižive nad zatočenima”.

“Vidio sam barem trideset puta da tuku zatvorenike”, izjavio je Ruhotina i dodao kako to niko nije sprečavao.

Dok je kopao rovove sa još nekim zatvorenicima u krugu fabrike “Pretis”, ovaj svjedok je ranjen, dok je jedan od zatočenika preminuo usljed ranjavanja.

Ruhotina je preživio i o dvođenje u živi štit na brdu Žuč, gdje je, kako je rekao, bio “rezervni pancir” vojnicima. Razmijenjen je u martu 1993. godine iz zatvora Kula u Lukavici.

Nastavak suđenja zakazan je za 26. juni.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu