Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedoci su izjavili da je upravnik “Bunkera” bio optuženi Branko Vlačo. 
Fikret Išćerić izjavio je da je u junu 1992. sa ostalim vojno sposobnim muškarcima odveden iz bolnice Jagomir u naselju Nahorevo u vogošćanski logor “Bunker”.
“Nisam bio zatvoren svojom voljom. Uslovi su bili nehumani u logoru. Vršili smo nuždu u bure. Morali smo obavljati teške fizičke radove, od kopanja rovova do sječe drva”, kazao je Išćerić.
On je naveo kako nikada nije bio fizički maltretiran, te da je razmijenjen u septembru 1992. godine.
Išćerić je rekao da je od stražara saznao da je Branko Vlačo bio upravnik tog logora, ali nije mogao kazati da li je optuženi bio glavni u objektima “Planjina kuća” i “Kod Sonje”, u koje je kasnije odveden.
Tužilaštvo BiH tereti Branka Vlaču da je počinio zločin protiv čovječnosti kao upravnik logora “Planjina kuća”, “Nakina garaža”, “Kod Sonje” i “Bunker”. On je optužen da je od maja do novembra 1992. godine učestvovao u širokom i sistematičnom napadu srpskih snaga usmjerenom protiv civilnog stanovništva, te da je silovao jednu žensku osobu.
Mensur Pandžić je također svjedočio o događajima u Vogošći. Ljudi koji su prije njega došli u logor “Bunker” kazali su mu kako je upravnik logora Branko Vlačo, a komandir straže izvjesni Peđa.
“U oktobru je Nebojša Špirić došao za upravnika umjesto Vlače”, prisjetio se Pandžić.
Na pitanje da li je u logoru bilo ženskih osoba, svjedok je rekao kako je par dana viđao jednu ženu, ali da o njoj ne zna ništa.
On je izjavio kako nikada nije vidio da Branko Vlačo nekoga udara.
“Čuo sam da su neki bili premlaćivani, ali prema meni su svi bili korektni”, kazao je Išćerić, koji je u logoru proveo oko sedam mjeseci.
Pandžić i Išćerić su rekli kako su čuli za živi štit, ali da ne znaju ko ga je naredio ili formirao. Neki zatvorenici su bili ranjeni.
Također, obojica su se prisjetila dana napada na Žuč, kada su povedeni na kopanje kanala za vodu i rovove, i kada su petorica zatočenika odvedena i, kako su čuli, ubijena. 
Optuženi Branko Vlačo se obratio Sudskom vijeću uz molbu da mu dozvole da ode na kontrolu zbog kardiovaskularnih problema. Predsjedavajuća vijeća mu je kazala da je predsjednica Suda odbila njegov zahtjev, te da se ponovo može obratiti pisanim putem.
Suđenje se nastavlja 12. juna.
Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima