Četvrtak, 14 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Optuženom su određene mjere zabrane, koje uključuju kućni pritvor, a policija će ga obilaziti jednom dnevno.

Bojadžić, bivši zamjenik komandanta odreda “Zulfikar” Armije BiH (ABiH), u pritvoru je od novembra 2009. godine, kada je uhapšen zbog sumnje da je počinio zločin u Trusini.

U međuvremenu je optužen i za zločine izvršene u Jablanici, a Sudsko vijeće u tom predmetu pustilo ga je iz pritvora nakon što su, kao garanciju da neće pobjeći iz BiH, prihvaćene nekretnine njegovog prijatelja u iznosu od oko 746.000 konvertibilnih maraka.

Bojadžić, koji je rođen u Novom Pazaru, osim državljanstva BiH, ima državljanstvo Srbije.

Bojadžiću se sudi za premlaćivanje, seksualno zlostavljanje i silovanje hrvatskih zarobljenika u Jablanici tokom druge polovine 1993. godine. U odvojenom predmetu sudi mu se i za ubistva Hrvata u selu Trusina kod Konjica počinjena 16. aprila 1993. godine.

Zajedno sa Bojadžićem, za zločine izvršene u Trusini, sudi se i Mensuru Memiću, Dževadu Salčinu, Nedžadu Hodžiću i Zulfikaru Ališpagi, bivšim pripadnicima odreda “Zulfikar”, te Senadu Hakaloviću, nekadašnjem vojniku brigade “Neretvica” ABiH.

Najčitanije
Saznajte više
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) je, nakon pisanja Detektora, podnio prijavu Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa protiv Marije Ćosić, šefice kabineta i savjetnice Marinka Čavare te općinske vijećnice u Busovači, zbog obavljanja duple funkcije.
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana
Milorad Dodik novčanu kaznu od 36.500 maraka, kojom je zamijenio kaznu zatvora, još uvijek nije platio. Za uplatu ima rok od mjesec dana.
CIK zaprimio žalbu Dodikovog advokata o oduzimanju mandata
Potvrđena optužnica protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka