Subota, 28 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Hondo, koji je državljanin BiH, uhapšen je 20. marta na graničnom prelazu Badovinci u Srbiji i određen mu je jednomjesečni pritvor.

Prema riječima portparola Borisa Grubešića, Tužilaštvo BiH zatražilo je kopije dokaza iz spisa protiv Honde.

Grubešić nije odgovorio na pitanje da li će Državno tužilaštvo zatražiti Hondino izručenje.

Iz Tužilaštva BiH saopćeno je da su kopije dokaza zatražene na osnovu Protokola sa Tužilaštvom za ratne zločine Srbije, koji je potpisan krajem januara ove godine.

Ovaj Protokol, kako je saopćeno, omogućava ustupanje dokaza i informacija u predmetima ratnih zločina između dvaju tužilaštava, posebno u slučajevima paralelnih istraga. Isto tako, on omogućava suđenja osobama koje žive u jednoj zemlji, a optužene su da su počinile zločine u drugoj.

Tužilaštvo BiH je zatražilo i spisak državljana BiH za kojima su organi Srbije raspisali potjernice, a koji su osumnjičeni za ratni zločin u BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Fotografija sa video nadzora pokazuje napad na auto Mirsada Husejinovića. Foto: Privatna arhiva
Imam iz Bratunca prijavio uznemiravanje i napad na auto
Imam i vjeroučitelj iz Bratunca Mirsad Husejinović iz Bratunca prijavio je napad za koji je ocijenio da je motivisan nacionalnom mržnjom.
Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Zenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počet će suđenje Nesibu Taliću, Jusufu Karaliću, Našidu Delaliću i Sabahudinu Sarajliću, optuženima za ratni zločin nad civilima u Muzičkoj školi u Zenici.
BiH meta kineskih hakera, objavio Google
Godišnjica izvođenja i ubistva putnika iz voza u Štrpcima