Četvrtak, 8 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Memić je rekao da nikada nije bio u selu Trusina, gdje je 16. aprila 1993. počinjen zločin. On je pojasnio da je po dolasku u jedinicu “upisan u teku”, te da je narednih dana boravio u sobi u hotelu “Mrazište” na Igmanu, tadašnjoj bazi jedinice.   

Željka Marenić, predsjedavajuća Sudskog vijeća, upitala je Memića da li mu je zvanično rečeno da ne ide u akcije dok se bolje ne upozna sa novim saborcima.

“Zvanično – niko nije. To je takva praksa. Vjerujte, da sam stao u stroj, izbacili bi me”, odgovorio je optuženi.

Kako je ispričao, u prvu akciju je otišao poslije 16. aprila 1993. godine, u selo Repovce.

Memić je sa svjedočenjem počeo 18. marta 2013., kada je tužiteljica Vesna Budimir rekla da je nekoliko saboraca navelo da je on bio u Trusini.

On je pojasnio da im je vjerovao dok su bili u jedinici, ali je promijenio mišljenje nakon njihovog svjedočenja, rekavši da ga mrze i da ostaje na “njihovoj savjesti” zašto su to rekli.

Zajedno sa njim, za zločin u Trusini sudi se Dževadu Salčinu, Nedžadu Hodžiću, Nihadu Bojadžiću i Zulfikaru Ališpagi, bivšim pripadnicima odreda “Zulfikar”, te Senadu Hakaloviću, bivšem vojniku brigade “Neretvica”.

Na ovom ročištu, sutkinja Marenić kazala je da će biti provedeno novo vještačenje optuženog Hodžića.

Midhat Kočo, njegov branioc, najavio je podnošenje krivične prijave protiv Abdulaha Kučukalića, člana tima vještaka koji su utvrdili da Hodžić simulira psihičke probleme.

Tokom postupka, Hodžić je napuštao ročišta uz objašnjenja branioca da se ne osjeća dobro.

Suđenje se nastavlja 8. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
VSTV BiH odgodio usvajanje obrasca izvještaja o imovini sudija i tužilaca
Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) odgodilo je usvajanje obrasca izvještaja o imovini i interesima sudaca, tužilaca i članova Vijeća zbog sugestije Delegacije Evropske unije u BiH da sačekaju s usvajanjem do dostavljanja mišljenja iz Brisela.
Aktivisti iz Banjaluke još jednom pred sudom traže odbacivanje prekršajnih prijava
Nakon što je u Osnovnom sudu u Banjoj Luci održano prvo ročište po zahtjevu članova organizacije “Restart Srpska“ za sudskim odlučivanjem jer su zbog umjetničkog performansa “sahrana demokratije“ dobili prekršajne prijave, aktivisti poručuju da se nadaju da će na sudu dokazati da nisu prekršili nijedan zakon.
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora