Ponedjeljak, 24 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Memić je rekao da nikada nije bio u selu Trusina, gdje je 16. aprila 1993. počinjen zločin. On je pojasnio da je po dolasku u jedinicu “upisan u teku”, te da je narednih dana boravio u sobi u hotelu “Mrazište” na Igmanu, tadašnjoj bazi jedinice.   

Željka Marenić, predsjedavajuća Sudskog vijeća, upitala je Memića da li mu je zvanično rečeno da ne ide u akcije dok se bolje ne upozna sa novim saborcima.

“Zvanično – niko nije. To je takva praksa. Vjerujte, da sam stao u stroj, izbacili bi me”, odgovorio je optuženi.

Kako je ispričao, u prvu akciju je otišao poslije 16. aprila 1993. godine, u selo Repovce.

Memić je sa svjedočenjem počeo 18. marta 2013., kada je tužiteljica Vesna Budimir rekla da je nekoliko saboraca navelo da je on bio u Trusini.

On je pojasnio da im je vjerovao dok su bili u jedinici, ali je promijenio mišljenje nakon njihovog svjedočenja, rekavši da ga mrze i da ostaje na “njihovoj savjesti” zašto su to rekli.

Zajedno sa njim, za zločin u Trusini sudi se Dževadu Salčinu, Nedžadu Hodžiću, Nihadu Bojadžiću i Zulfikaru Ališpagi, bivšim pripadnicima odreda “Zulfikar”, te Senadu Hakaloviću, bivšem vojniku brigade “Neretvica”.

Na ovom ročištu, sutkinja Marenić kazala je da će biti provedeno novo vještačenje optuženog Hodžića.

Midhat Kočo, njegov branioc, najavio je podnošenje krivične prijave protiv Abdulaha Kučukalića, člana tima vještaka koji su utvrdili da Hodžić simulira psihičke probleme.

Tokom postupka, Hodžić je napuštao ročišta uz objašnjenja branioca da se ne osjeća dobro.

Suđenje se nastavlja 8. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu