Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok S10 je rekao da su 1992. muškarci iz Nahoreva bili pozvani na sastanak u Mjesnu zajednicu, odakle su odvedeni u zgradu bolnice Jagomir.

“Nisam htio ići na sastanak, ali me je jedan vojnik sreo i rekao mi da svi muškarci moraju ići tamo. Kada sam došao, vidio sam da ljude trpaju na kamion”, kazao je S10, dodavši da se i on popeo na kamion.

Svjedok je ispričao da je, zajedno s drugim ljudima, doveden u Jagomir i smješten u jednu prostoriju, gdje je proveo tri dana.

“Treći dan dvojica su ušla u prostoriju i prozivali sa spiska. Rekli su da neki idu za grad, a neki za Vogošću i, čini mi se, za Pale. Ja nisam bio prozvan za grad, već za Vogošću. Kad smo izašli, rekli su nam da se penjemo na kamion, i ja sam se popeo”, kazao je S10.

Svjedok je naglasio da nije odvezen u Vogošću pošto je jedna osoba molila da on bude pušten s kamiona jer je mlad, te da je nakon toga otišao za grad. Na pitanje Odbrane da li zna ko je osoba koja ga je pustila, svjedok je rekao da je saznao da je to Goran Sarić.

Sarić, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Srpskoj opštini Centar, optužen je da je 19. juna 1992. naredio svim muškarcima u Nahorevu da dođu u Mjesnu zajednicu u tom naselju, odakle je oko 100 Bošnjaka odvedeno i zatvoreno u zgradu bolnice Jagomir. Grupa od 11 zatočenika kasnije je ubijena na lokalitetu Skakavac.

Prema optužnici, Sarić je naredio ostatku nesrpskog stanovništva da se preda, nakon čega je oko 200 žena, djece i staraca prisilno premješteno na teritoriju pod kontrolom Armije BiH (ABiH).

Drugi svjedok na ovom suđenju, Halid Masnopita je ispričao da je početkom rata živio u selu Lješevo na području općine Ilijaš. Početkom juna 1992. godine desio se napad na njegovo selo, nakon čega je svjedok odveden i zatvoren u jedan objekat u mjestu Podlugovi.

Nakon dva i po mjeseca, Masnopita je prebačen u “Planjinu kuću” na području općine Vogošća, gdje je zatekao još zatočenika.

“Tu smo zatekli ljude i iz Vogošće, Nahoreva… Ljudi su bili isprepadani, izgladnjeli”, rekao je svjedok, dodavši da su zatočenici odvođeni i na prinudne radove.

Suđenje će se nastaviti 1. aprila.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu