Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prvostepenom presudom Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), Perišić, bivši načelnik Generalštaba VJ, proglašen je 2011. godine krivim da je “pomagao i podržavao” zločine u BiH i Hrvatskoj, te je osuđen na 27 godina zatvora.

Theodor Meron, predsjedavajući Apelacionog vijeća Haškog tribunala, kazao je da je Prvostepeno vijeće pogriješilo kada je utvrdilo da je Perišić davao “konkretnu usmjerenu pomoć” pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS), koji su činili zločine u Srebrenici i Sarajevu.
 
“Pretresno vijeće je konstatovalo da je VRS bila nezavisna od Vojske Jugoslavije, i da su te dvije vojske bile bazirane u dva zasebna geografska područja, a Žalbeno vijeće nije imalo dokaz da je Perišić bio prisutan kada su krivična djela planirana i izvršena”, rekao je Meron.

On je dodao da je Vrhovni Savjet Odbrane (VSO) Savezne Republike Jugoslavije davao obimnu pomoć VRS-u za “opće ratne napore”, a ne za pojedinačne zločine.

“Perišić je sprovodio politiku VSO. On je bio najviši časnik VJ i bio je podređen predsjedniku SRJ, a odbrambena politika i prioriteti bili su u nadležnosti VSO. Stoga, Žalbeno vijeće smatra da nije utvrđeno da je učinio djela konkretno usmjerena ka ohrabrivanju konkretnih zločina”, kazao je Meron.

Presudama Haškog tribunala je utvrđeno da je VRS izvršila kampanju terorisanja građana Sarajeva granatiranjem i snajperskim djelovanjem, te da je nakon pada zaštićene enklave Srebrenica učestvovala u ubistvima preko 7.000 Bošnjaka.

Ovom presudom Perišić je također oslobođen krivice za podržavanje granatiranja Zagreba u maju 1995. godine.

“Perišić je zatražio da se ne granatira Zagreb. (…) Ali nije dokazano da je on imao efektivnu kontrolu nad snagama u Srpskoj Krajini”, rekao je Perišić.

Obzirom da na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe, naloženo je da se Perišić pusti na slobodu.

Momčilo Perišić je doveden u Tribunal u martu 2005. godine, a suđenje mu je počelo početkom oktobra 2008.

                                                                                                                              D.Dž.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.