Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

su namjerno gađali civile.

Tužiteljka Caroline Edgerton suočila je Miloševića sa dokazima da je u Sarajevu do 1994. snajperskim hicima usmrćeno 336, a ranjeno 1789 osoba. Kako je naglasila Edgerton, činjenica da su žrtve bile većinom civili i da su napadi bili rasprostranjeni sugeriše da je snajperisanje civila bilo “naređeno”.

Rekavši da “nikada neće izgovoriti da nije bilo civilnih žrtava”, Milošević je odgovorio da se “može isključiti” da je bilo ko od oficira Vojske Republike Srpske (VRS) dao dozvolu da se gađaju civili. Sami vojnici bili su, po njemu, “časni ljudi koji to nisu htjeli”.

Tužiteljka je tvrdila da su se, prema dokazima, snajperisti VRS-a ponašali potpuno suprotno, odnosno da im je cilj bio da dejstvima “civile drže u zamci, uplašene i pod pritiskom”.

“Te ljude nije Sarajevsko-romanijski korpus (SRK) uopšte doveo u taj položaj”, uzvratio je Milošević.

Haški tribunal je 2009. osudio Miloševića, bivšeg komandanta SRK-a VRS-a na 29 godina zatvora za zločine nad civilima počinjene u Sarajevu.
 
Karadžić, bivši predsjednik Republike Srpske (RS), optužen je za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada. Na teret mu je stavljeno i učešće u genocidu u Srebrenici, progonu Bošnjaka i Hrvata, te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
 
Milošević je kazao da “ne isključuje” da je Armija BiH (ABiH) uzrokovala žrtve u gradu “kako bi stvorila atmosferu i dokaz da su ugrožena strana”.

Nakon što je tužiteljka Edgerton uzvratila da su civili bili “pod direktnom i stalnom snajperskom vatrom”, Milošević je sugerisao da su civili mogli biti nehotice pogođeni tokom borbi.

“Ne isključujem ni da je neki poremećeni um sa srpske strane dejstvovao”, kazao je svjedok.

Zastupnica Optužbe podsjetila je Miloševića da su se snajperski napadi na tramvaje u Sarajevu 1994. i 1995. dogodili tokom primirja. Milošević je na to sugerisao da je ABiH otvarala vatru kada bi tramvaji krenuli, izazivajući odgovor korpusa pod njegovom komandom.

Uprkos insistiranju tužiteljke da je tim riječima potvrdio da su meci ispaljeni sa srpskih položaja, Milošević je to negirao, dozvoljavajući mogućnost da je “raspršena vatra ” zahvatila i vozila.

Svjedok je ustvrdio da Špicasta stijena nije bila uporište srpskih snajperista i da nije bila pod njegovom kontrolom, iako mu je tužiteljka Edgerton citirala da su to potvrdili njemu podređeni oficiri koji su ranije svjedočili u Karadžićevu odbranu.

Suđenje Karadžiću će biti nastavljeno u srijedu, 6. februara.

                                                                                                                                  R.M.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu