Subota, 12 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Srpske (VRS).

U eksploziji na Markalama 28. avgusta 1995. godine ubijeno je 43, a ranjeno 75 građana. Mladić, tadašnji komandant VRS-a, optužen je za terorisanje civila u Sarajevu granatiranjem i snajperskim napadima.

Dok su ga dodatno ispitivali tužioci, zaštićeni svjedok RM-055 izjavio je da “ne zna” da je poprište stradanja ispred Markala bilo “inscenirano” i da su tijela bila donošena, što je u jučerašnjem unakrsnom ispitivanju sugerisala Mladićeva Odbrana.

Francuski oficir je, odgovarajući na pitanja Mladićevog branioca Branka Lukića, potvrdio da UNPROFOR 1995. godine, iako mu je to bio zadatak, nije sprečavao unošenje vojne opreme u Sarajevo kroz tunel ispod aerodroma u Butmiru.

“Zbog veličine tunela, kroz njega se nije moglo dopremati teško oružje i smatrali smo da se onim što je prošlo kroz tunel stvarala neka vrsta ravnoteže”, rekao je svjedok.

RM-055 je potvrdio i da je u ljeto 1995. znao da Armija BiH (ABiH) koristi UNPROFOR-ov koridor preko Igmana za vojne transporte, preciziravši da je taj put “danju koristio UNPROFOR, a noću ABiH”.

Naglasio je, međutim, da je VRS prethodno zatvorila sve “plave puteve” za snabdijevanje Sarajeva.

Suđenje generalu Mladiću, optuženom i za genocid u Srebrenici i još sedam opština, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, biće nastavljeno sutra.
                                                                                                                                                    R.M.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra