Utorak, 21 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Svjedokinja CD ima hronični posttraumatski stresni poremećaj, koji nije liječen i ima za posljedicu gubitak pamćenja”, kazala je neuropsihijatrica Helena Škopić.

Škopić je objasnila da CD, čije je svjedočenje prekinuto u oktobru 2012. godine, ima volju da se pojavi u sudnici, ali da može samo djelimično odgovarati na pitanja, te da zbog svog stanja nije sposobna da govori u kontinuitetu.

“Ona nije u stanju da dosljedno koristi svoj pseudonim i ne može da imenuje osobe iz ratnog perioda, niti da odredi datume i godine”, objasnila je Škopić.

Veselku Ragužu je, kao bivšem zapovjedniku Četvrte bojne brigade “Knez Domagoj” Hrvatskog vijeća obrane (HVO), na teret stavljeno da je naređivao i sudjelovao u hapšenju i zatvaranju civila iz Stoca i Čapljine tokom ljeta 1993. godine, dok je Ivo Raguž, bivši pripadnik ove brigade, optužen za sudjelovanje u zlostavljanju zatočenika.

Nalaz o zdravstvenom stanju svjedokinje CD, po naredbi Suda iz novembra 2012. godine, Škopić je uradila sa psihijatricom Berinom Haćam, koja je također potvrdila kako svjedokinja nije sposobna da svjedoči zbog psihičkog stanja u kojem se nalazi.

Tužiteljica Remzija Smailagić je predložila da bude pročitan iskaz koji je ova svjedokinja dala u drugom predmetu krajem 2010. godine. Ovaj prijedlog, kojem se Odbrana protivila, Sudsko vijeće je odbilo.

“Da smo znali da je opcija čitanje iskaza iz istrage iz drugog predmeta, za koji optužnica nije ni potvrđena, ne bismo ni zvali ove vještake, niti trošili budžetska sredstva”, kazala je Minka Kreho, predsjedavajuća Sudskog vijeća.

Suđenje će biti nastavljeno 16. januara.

M.B.

Najčitanije
Saznajte više
Crnogorski državljanin traži odgodu izvršenja kazne za silovanja u Foči
Državljanin Crne Gore Milutin Đilas, kojeg je Vrhovni sud Republike Srpske pravosnažno osudio na šest godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog u aprilu 1992. na području Foče, zatražio je odgodu izvršenja kazne, potvrđeno je za Detektor.
Sud i Tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Turski državljanin pregovara o priznanju krivice za krijumčarenje ljudi
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je produženje pritvora turskom državljaninu Denizu Yamanu, koji je optužen za krijumčarenje ljudi.
Potvrđeno osam godina zatvora za zločine u Foči
Kolektivna dženaza za pet žrtava zločina u Prijedoru