Nedjelja, 16 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U žalbi upućenoj Apelacionom vijeću Suda BiH, Tužilaštvo je kaznu ocijenilo preblagom, te je zatražilo da se presuda preinači tako da Terzić bude osuđena na kaznu dugotrajnog zatvora.

Prema presudi iz oktobra 2012., Terzić je, kao pripadnica Hrvatskog vijeća obrane (HVO), nečovječno postupala prema zatvorenim srpskim civilima u osnovnoj školi i tvornici “Strolit” u Odžaku od maja do jula 1992. godine.

Ona je proglašena krivom jer je zarobljenike udarala palicom po vratu, ramenima i glavi, šamarala ih, na njih huškala psa, te ih mučila, zlostavljala, ponižavala i vrijeđala na različite načine.

Od olakšavajućih okolnosti Sud je u obzir uzeo da je Terzić prilikom izvršenja krivičnog djela bila mlada, da nije kažnjavana, te da se tokom suđenja primjereno ponašala.

                           A.J.
Najčitanije
Saznajte više
Preko 50 hiljada slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca
Preko 50.000 slučajeva negiranja genocida i veličanja osuđenih ratnih zločinaca zabilježeno je na platformi “Registar 145a”, građanskoj incijativi koja je nastala s ciljem zakonskog prijavljivanja ovih krivičnih djela.
Selefijski daija Elvedin Pezić pušten nakon privođenja na Kosovu, tvrdi portal za koji piše
Elvedin Pezić, jedan od popularnijih selefijskih daija u Bosni i Hercegovini poznat po svojim kontroverznim stavovima protiv žena, priveden je u četvrtak na Kosovu nakon čega je, prema objavama redakcije portala čiji je član, pušten na slobodu.
Podnesena krivična prijava protiv ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića
Tužioci bez odluke pola godine od tramvajske nesreće